Peugeot predstavil elektrický model 308. Vrátane prvého európskeho „e-kombi“

5

Peugeot predstavil plne elektrické verzie modelu 308, ktoré nesú názvy Peugeot e-308 a e-308 SW. Druhý menovaný model sa stane prvým elektromobilom od európskeho výrobcu, ktorý ponúkne karosériu typu „kombi„. Francúzi sa pritom chvália najvyššou efektivitou v triede či elektromotorom a batériou novej generácie.

Peugeot doplní spaľovacie a plug-in hybridné verzie svojho pomerne nového modelu 308 o plne elektrické varianty. Tie prídu na trh v polovici budúceho roku, pričom vozidlá pre európsky trh sa budú vyrábať vo Francúzsku.

Známe špecifikácie

Peugeot e-308 dostane do vienka úplne nový elektromotor s výkonom 115 kW a krútiacim momentom 260 Nm. Generačnú obmenu zaznamená aj batéria s kapacitou 54 kWh (z toho 51 kWh využiteľných). Nové je jej chemické zloženie, ktoré obsahuje 80 % niklu, 10 % mangánu a 10 % kobaltu. Tzn., že batériový pack obsahuje články NMC 811.

Nový batériový pack pracujúci pod napätím 400 V zabezpečí dojazd cca 400 km podľa cyklu WLTP (dojazd je vo fáze certifikácie). Štandardom je pritom 3-fázovbá palubná nabíjačka s výkonom 11 kW. Čo sa týka podpory rýchlonabíjania, Peugeot e-308 podporuje maximálny nabíjací výkon 100 kW, vďaka čomu sa za optimálnych podmienok môže nabiť z 20 % na 80 % za menej než 25 min.

„Najlepšia efektivita v triede“

Peugeot sa tiež chváli, že ich inžinieri sa zamerali na účinnosť vozidla, čoho výsledkom má byť najefektívnejší elektromobil v triede (predbežná spotreba 12,7 kWh na 100 km podľa cyklu WLTP). A to aj vďaka aerodynamike, účinnému motoru, účinnej batérii, optimalizácii hmotnosti či pneumatikám triedy A.

Peugeot e-308 bude možné zakúpiť aj online cez oficiálny web značky. Na trh sa pritom dostane v polovici roku 2023. Ceny zatiaľ nie sú známe.

peugeot e-308 interier

Zdroj: Peugeot

Zdroj: Peugeot

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrické kombi od VW ponúkne dojazd okolo 700 km, potvrdil výrobca
Peugeot sa stane v Európe čisto elektrickou značkou, uvádza jeho šéfka
MG4, ktoré by sa mohlo predávať aj v SR, dostalo prvé cenovky

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Počítajme s tým, že každý výrobca sa bude vychvaľovať s tým, čo prináša na trh! Tí, čo budú chcieť kupovať, musia dobre počítať a uvažovať …

    Peugeot e-308 prichádza s „rozumnými“ neprehnanými parametrami! Bude rozumná aj jeho cena?! …

Pridajte komentár