Šéfdizajnér Peugeot prezradil, ako bude vyzerať elektrický model 208

0

Francúzska automobilka nám predstaví novú generáciu modelu Peugeot 208 na jar. Už dávnejšie pritom potvrdila, že novinka dostane minimálne jednu plne elektrickú verziu. Šéfdizajnér Peugeot sa aktuálne vyjadril na margo dizajnu vozidla.

Automobilky pristupujú k vývoju a výrobe elektromobilov rôznym spôsobom. Niektoré vyvíjajú zbrusu nové modely, iné „jednoducho“ elektrifikujú bežné spaľovacie verzie a ďalšie vyvíjajú modulárne platformy, ktoré umožňujú integráciu viacerých typov pohonu.

A práve posledná možnosť sa týka aj modelu Peugeot 208 Electric. Nová generácia bestselleru značky vyrastie totiž na novej modulárnej platforme CMP/e-CMP. Tú vyvinul koncern PSA (Peugeot, Citroen, Opel a DS) v spolupráci so svojim čínskym partnerom Dongfeng. Na jej základoch vznikne množstvo koncernových modelov.

Nie je tak žiadnym prekvapením, že šéfdizajnér automobilky Peugeot, Gilles Vidal, hovorí na margo elektrickej verzie modelu 208, že tá nedostane špecifický dizajn „šitý na mieru“. Obdrží len malé množstvo modifikácií. Napríklad v podobe inej prednej „mriežky“ či osobité podmenu v rámci informačného systému.

Vývoj elektromobilu bude prospešný aj pre bežné verzie

Vidal priznal, že dizajnové a technické výzvy spojené s vývojom elektromobilu ovplyvnia aj bežné verzie. Pri elektrickom pohone sú počuteľné zvuky, ktoré by pri spaľovákoch počuteľné neboli. Peugeot tak musel popracovať na úrovni „hluku“, vďaka čomu budú akusticky komfortnejšie všetky verzie.

Ďalším benefitom by mohla byť lepšia aerodynamika, ktorá by mohla priniesť o čosi nižšiu spotrebu aj pre spaľovacie verzie.

Žiadna „podznačka“

Vidal dodáva, že Peugeot nemá v úmysle nejako výrazne odlišovať svoje elektrické modely. A to ani po stránke ich názvov, napríklad zakladaním „podznačiek“, ako to plánuje urobiť Volkswagen v rámci rady I.D. Podľa neho to nie je cesta pre francúzsku automobilku.

Peugeot sa bude snažiť využiť výhody novej modulárnej platformy naplno, pričom chce vďaka nej do roku 2025 ponúknuť elektrickú verziu pre každý svoj model.

Inak by však mohla vyzerať športová elektrická verzia

Pomerne nedávno sa prezentoval zaujímavým vyjadrením aj šéf Peugeot, Jean-Pierre Imparato, ktorý povedal, že sa bude snažiť dostať do výroby aj športovú elektrickú verziu modelu 208. No a tá by sa mohla dočkať výraznejších dizajnových odlišností. Viac informácií nájdete v našom článku „Nový “slovenský” Peugeot 208 dostane 2 elektrické verzie, vrátane športovej„.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Peugeot, Citroën, Opel a DS so 100 % elektrifikáciou do roku 2025
Opel predstavil elektrický koncept, ktorý by mohol ísť do výroby budúci rok
Renault údajne pracuje na 5-miestnom elektromobile za 8 500 $

Zdroj: Autocar

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár