Opel odhalil elektrické kupé, ktoré odkazuje na legendu. Sériový model je v hre

8

Automobilky začínajú oživovať svoje legendárne modely z minulosti aj prostredníctvom nových modelov s elektrickým pohonom, čoho najnovším dôkazom je Opel Manta GSe ElektroMOD. Opel Manta je pritom pre nemeckú značku ikonickým športovým kupé, ktoré pochádza zo 70. rokov. A zdá sa, že v hre je aj sériový model.

Opel o predstavenej novinke v rámci svojej tlačovej správy hovorí, že spája to najlepšie z oboch svetov: „Klasický vzhľad štýlovej ikony a najmodernejšiu technológiu pre udržateľný motorizmus.“ Opel Manta GSe ElektroMOD má byť pritom rovnako športový ako pôvodný model.

Výkon vozidla 108 kW na prvý pohľad nenadchne, aj tak však ide o najvýkonnejší model Manta v histórii. A to s bezpečným náskokom, nakoľko pôvodný model ponúkal vďaka 4-valcovému motoru výkon 77 kW. Dostatočnú dynamiku pritom môže novinke zabezpečiť aj krútiaci moment 255 Nm, ktorý je na rozdiel od klasiky zo 70. rokov dostupný už od prvej otáčky.

Samozrejme, ani toto nie je svetoborný údaj, avšak vozidlo by nemalo byť ťažké, keďže je vybavené na dnešné pomery kapacitne malou batériou – 31 kWh. Tá má vozidlu zabezpečiť „necertifikovaný“ dojazd 200 km, takže v tejto konfigurácii by šlo o vozidlo skôr pre „mestské“ potreby, s ktorým sa je možné pohrať na okreskách za hranicami mesta.

Prostredníctvom palubnej nabíjačky s netradičným výkonom 9 kW je možné vozidlo nabiť za necelé 4 hodiny. Rýchlonabíjanie sa nespomína, takže ho koncepčné vozidlo pravdepodobne nepodporuje.

Netradičná prevodovka

Opel Manta GSe ElektroMOD je ako elektromobil výnimočný tým, že ponúka režim manuálneho radenia prostredníctvom „4-stupňovej prevodovky“, ale aj automatický režim. Výkon elektromotora sa pritom prenáša na zadné kolesá, čo podporuje športovejšie jazdné vlastnosti vozidla.

Moderná Manta je vybavená 17″ diskami kolies, športovými sedadlami z modelu Opel ADAM S či moderným palubným informačným systémom, ktorý zahŕňa 12 a 10-palcový displej. O hudbu v kabíne sa stará Bluetooth box, ktorého dodávateľom je známa spoločnosť Marshall.

Má tento model budúcnosť?

Opel Manta GSe ElektroMOD je určite zaujímavým modelom, no na dnešné pomery veľmi netradičným. To však nemusí znamenať, že koncepčné vozidlo je konečnou. Šéf automobilky Opel, Michael Lohscheller, totiž pre Business Insider uviedol, že spätná väzba na tento model v rámci prvej upútavky bola „ohromujúca“, informuje Ecomento. V hre je tak podľa neho aj sériová verzia. Rozhodnúť má prieskum trhu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Zaskočený Opel: Elektromobil Mokka-e je pre rok 2021 vypredaný
Opel porovnal náklady na elektrickú, naftovú a benzínovú Corsu
Opel naznačil mestský elektromobil a športový elektro-crossover

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

8 komentárov

      • Oplíky nie sú zlé, len problém je, že sú pod PSA a to už o kvalite niečo hovorí. Netvrdím, že pod GM to boli naj autá, ale myslím si že boli na tom lepšie než dnes. Stačí sa opýtať, ako často sa kazia napr. Peugeot …

      • Ople, kým bol Opel samostatnou automobilkou, neboli zlé autá, ale nemali taký imidž ako si vybudovali ostatné značky. Opel Manta bol kedysi v Nemecku ako Ford Mustang v Amerike! Aj teraz žije OPEL-kvetinka v tieni ostatných áut …

Pridajte komentár