Opel chce „donútiť“ svojich dílerov, aby predávali elektrické autá

3

Automobilka Opel vraj plánuje zaviesť kvóty pre predaj svojich elektrických a plug-in hybridných modelov. Združenie predajcov sa búri.

Predajcovia sú nepripravení

Viacero prieskumov ukázalo, že predajcovia automobilov nie sú vo všeobecnosti pripravení na predaj elektromobilov či iných elektrifikovaných vozidiel. Nemajú pritom potrebné znalosti ohľadom ponúkaných modelov, a tak nevidia odpovedať na otázky záujemcov.

Taktiež sa ukázalo, že viacerí obchodníci sa snažili presvedčiť záujemcov o elektromobily, aby si kúpili spaľovacie vozidlo. Na podobné praktiky pritom poukazuje aj video, ktorého hlavným hrdinom je Arnold Schwarzenegger. Ten v ňom stelesňuje predajcu, ktorý odhovára potenciálnych zákazníkov od kúpy elektrického auta.

Mesačné kvóty

No a niečomu podobnému sa chce zrejme vyhnúť automobilka Opel. Podľa portálu Autohaus (via Ecomento) totiž plánuje zaviesť nariadenie, ktoré má motivovať či prinútiť dílerov svojich vozidiel, aby sa zamerali aj na predaj elektrifikovaných modelov.

Každý z nich by mal mať povinnosť predať aspoň 8 % elektrických a plug-in hybridných automobilov. Spočiatku to má zahŕňať 3 % podiel elektromobilu Opel Corsa-e a 5 % podiel plug-in hybridu Opel Grandland Hybrid4. Ak díler nesplní tieto kvóty, nedostane bonusy.

Združenie predajcov sa vraj búri

Toto plánované opatrenie má kritizovať združenie predajcov VDOH. Podľa nich je plnenie spomínaných kvót nereálne. A to z dôvodu údajného nedostatku dopytu po elektrických automobiloch. Nuž, združenie bude zrejme prekvapené. Veď záujem o e-autá neustále narastá, pričom v prípade dobrých elektromobilov zvykne dopyt prevyšovať ponuku.

A veľký záujem je dokonca aj o elektromobily, ktoré ešte ani neboli predstavené. Svedčí o tom napríklad interes vyjadrený v podobe pred-objednávok na viacero chystaných modelov (s nutnosťou zaplatenia nemalého rezervačného poplatku).

Opel Corsa-e sa zatiaľ, na základe zverejnených špecifikácií, javí ako dobrý elektromobil, takže by namal mať problém s dopytom. A to najmä na trhoch, kde je nákup elektrických vozidiel dotovaný, keďže Corsa-e začína na sume 29 900 € (platí pre nemecký trh). Problémom by však mohla byť cena modelu Grandland Hybrid4 (od 49 940 €).

Nemyslíme si, že by sa mali díleri obávať. Opel sa zrejme snaží len motivovať, aby ich zamestnanci boli pripravení na predaj elektrických áut a nedochádzalo tak k aktuálne bežným situáciám, kedy predajca nemá potrebné informácie, príp. aby sa Opel vyhol podobným praktikám, ako máme možnosť vidieť na nasledujúcom videu s Arnoldom Schwarzeneggerom. Zároveň veríme, že Opel zavedie centrálne koordinovaný vzdelávací program, aby to dílerom uľahčil.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Opel uvedie na trh v krátkom čase 3 elektromobily a 1 plug-in hybrid
Automobilkám hrozia kvôli emisiám obrovské pokuty. Ktorým najviac?
Schwarzenegger propaguje elektromobily tak, že odhovára záujemcov od ich kúpy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. 100 % – ná pravda. Bol som u istého nemenovaného predajcu a pýtal som sa na technické podrobnosti ohľadne nabíjania ich EV modelu. Veľmi diplomaticky sa vyhol odpovedi. Evidentne nemal ani potuchy, čo sa ho pýtam.
    Mimochodom, správna odpoveď správneho predajcu v tomto prípade mala byť: Prepáčte, toto fakt neviem, ale zistím to a dám vám vedieť!

  2. Elektricka corsa za 30tis!? Kto ma mat o nu zaujem, ked benzinove si mozem kupit za 1/3 ceny. A tych 20tis evri na phm neprejazdim ani za 20rokov… 🙁

Pridajte komentár