Opel mal elektromobil už v 70. rokoch. A to „Gran Turismo“

0

Mnoho automobiliek malo elektromobily už v dávnej minulosti, čo nie žiadnym prekvapením, keďže tento druh vozidiel má už vyše 100-ročnú históriu. A výnimkou nie je ani značka Opel, ktorá vyvinula v 70. rokoch model Opel Elektro GT.

Georg Von Opel, vnuk zakladateľa automobilky, bol presvedčený, že elektromobily sú budúcnosťou automobilového priemyslu. V jeho časoch však neboli rozšírené, a tak sa rozhodol prezentovať ich potenciál pokusom o rekord na Hockenheimringu, informuje Carscoops.

S cieľom dokázať konkurencieschopnosť elektrických vozidiel postavil Georg Von Opel elektromobil založený na modeli GT. Ten však prešiel mnohými úpravami, vrátane dizajnu exteriéru. Zmien sa dočkala napríklad predná časť vozidla, pričom kolesá čiastočne prekrývala karoséria. A to kvôli lepšej aerodynamike.

Slušný výkon, mizerný dojazd

Samozrejme najväčšími zmenami prešla pohonná jednotka vozidla. Pod kapotou elektromobilu Opel Elektro GT sa nachádzali 2 elektromotory od spoločnosti Bosch s výkonom 2 x 88 kW. Elektrické „Gran Turismo“ vďaka ním zrýchlilo z 0 na 100 km/h za 6 sekúnd.

Horšie to však už bolo s dojazdom. Cieľom bolo dosiahnutie dojazdu 100 km. K tejto hodnote sa žiaľ Opel ani zďaleka nepriblížil, keďže jeho vozidlo zvládlo na jedno nabitie len 44 km. A to zrejme kvôli vtedajším batériám, pravdepodobne oloveným a nedostatočnému voľnému priestoru pre umiestnenie kapacitne väčších akumulátorov.

Elektrický rally model

Zaujímavé je tiež nedávne predstavenie špeciálnej pretekárskej verzie nového elektromobilu Opel Corsa-e. Ten bol vyvinutý pre rally šampionát ADAC Opel e-Rally Cup, pričom si ho budú môcť kúpiť aj bežní zákazníci.

Pohonný systém tohto vozidla dosahuje identické základné parametre ako sériová verzia modelu Corsa-e. A to výkon 100 kW a krútiaci moment 260 Nm. Nezmenila sa ani kapacita batérie (50 kWh). Vozidlo je však kompletne prispôsobené na to, aby zvládalo náročné podmienky, ktoré si vyžaduje pretekanie na tratiach rally. Opel pritom sľubujem, že jeho cena bude výrazne nižšia ako 50 000 €.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Opel chce „donútiť“ svojich dílerov, aby predávali elektrické autá
Pred 50 rokmi vznikol česko-slovenský elektromobil EMA 1
Opel zverejnil oficiálne ceny elektrickej Corsy a hybridného Grandlandu X

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár