Rakúsky startup Olymp Cars chystá 7 elektromobilov s dojazdom až 700 km

2

Boom v oblasti elektromobility chce využiť ďalšia rakúska spoločnosť Olymp Cars, ktorá má pobočku aj v Bratislave. Tá má pritom nemalé plány. Veď avizuje až 7 „cenovo dostupných“ plne elektrických modelov, ktorých mená sú takisto ako názov spoločnosti inšpirované gréckou mytológiou. Prvý model Hermes sa má dostať do výroby už budúci rok.

Automobilové startupy pribúdajú ako huby po daždi, pričom mnoho z nich má veľmi ambiciózne vyjadrenia a veľkolepé plány. No a zdá sa, že rakúsky startup Olymp Cars patrí medzi tie spoločnosti, ktoré si chcú toho na seba naložiť naozaj veľa.

Avizované modely

Rakúšania na svojom webe uvádzajú, že chystajú až 7 elektromobilov. 4,8 metra dlhé SUV Ares (viď titulná fotografia) s maximálnou rýchlosťou 160 km/h má ponúknuť dojazd „minimálne 600 km v mestskej premávke“. A z 10 na 80 % sa má nabiť za 20 min. Na rovnakej platforme majú vyrásť sedany strednej, resp. vyššej strednej triedy Athena a Apollon, vrátane variantov „Shooting Brake“ (športovo strihnuté „kombíčka“).

Najmenším modelom od Olymp Cars má byť model Selene. Ten má „zaujať obyvateľov betónovej džungle“ (miest). A v príprave majú byť tiež rodinný van Hera a pickup Artemis. Prvým modelom novej rakúskej automobilky sa má však stať „elektrický transportér“ Hermes s dojazdom 700 km a rýchlym nabíjaním, ktorý je určený pre komerčných zákazníkov.

Rakúšania taktiež spomínajú materiálovo úspornú výrobu, návratnosť vozidiel na trh v rámci „druhého a tretieho života“ a paralelný vývoj vozidiel na vodíkový pohon, aby toho náhodou nebolo málo.

Bez skúsenosti z výroby áut

Spoločnosť Olymp Cars o sebe na svojom webe v postate nič neuvádza, a tak si pomôžeme článkom z Motor.at, ktorý vychádza z rozhovoru so spoluzakladateľom tohto e-mobility startupu Eliasom Skodrasom pre Kurier. Skodras je pritom šéfom jednej z dvoch spoločností (Modern Mobility – správa vozového parku), ktorá stojí za Olymp Cars (druhou je Abo-drive – vozidlá na predplatné).

Skodras hovorí, že chcú ponúknuť predovšetkým cenovo dostupné elektromobily, ktoré sú vyrobené v nemeckej alebo rakúskej kvalite. Spoločnosť má mať už vyvinutú škálovateľnú platformu pre svoje elektromobily, ktorá umožňuje robiť modely s dojazdom 450 až 700 km a výkonom do 350 koní (261 kW).

Podľa Skodrasa vzali vývoj elektromobilov do vlastných rúk, a to s pomocou odborníkov. Olymp Cars chce byť čo najviac európskou automobilkou, preto sa chystá vyrábať prvé modely prostredníctvom svojich produkčných partnerov v Nemecku, Taliansku a Rakúsku. Vzhľadom na súčasné trhové pomery však nemôže byť až takým prekvapením, že batérie bude dovážať z Číny.

Elektromobily od Olymp Cars majú byť predstavené na jar budúceho roku, pričom prvý model Hermes by sa mohol dostať do výroby v polovici roku 2023. Nuž, sme zvedaví.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Rakúšania chystajú elektrické kombi s dojazdom 590 km. Pomôcť by im mohla aj Tesla
Rakúsko „naleje“ do elektromobility 93 mil. €, SR zrejme okolo 6 mil. €
Viedenský elektrický koč: 2 živé kone nahradilo 20 elektrických

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. ΟΛΥΜΠ – mimoriadne sympatické. Pripomíno mi to úžasné dovolenky v Grécku.
    Či budú aj autá mimoriadne sympatické – uvidíme…

  2. Keď sa tak rozhliadnem okolo seba, po svete je množstvo klasických automobiliek, ktoré postupne a s problémami prechádzajú na BEV, TESLA, ktorá má ťažké roky pioniera za sebou, a „nespočet“ startuplov, ktoré tiež vedú oslňujúce reči o svojich plánoch výroby BEv ….

    Koľko geniality a peňazí sa musí aj so šťastím zísť, aby to aspoň niekomu vyšlo! Nuž čo my ostatní, môžeme tipovať, fandiť, alebo len tak vyčkávať, či bude ΟΛΥΜΠ medzi nimi ……

Pridajte komentár