Ponuka ojazdených elektromobilov a hybridov v SR medziročne výrazne narástla

5

Elektrické a hybridné automobily nepribúdajú len v rámci portfólií výrobcov či predajných štatistík a trhového podielu. Keďže sú už nejaký ten rok na cestách, rastie aj ponuka „jazdeniek“. A slovenský trh nie je výnimkou. Aké e-autá nájdeme najčastejšie v ponuke slovenských autobazárov?

Hybridy a elektromobily si postupne nachádzajú miesto aj u nás. Priaznivci týchto vozidiel si v roku 2019 mohli vyberať z podstatne širšieho spektra ako predošlý rok. V ponuke automobilov z druhej ruky sa minulý rok objavilo celkom o 943 hybridov a elektromobilov viac. Dáta vychádzajú z kontinuálneho monitoringu trhu ojazdených automobilov, ktoré dlhodobo vyhodnocuje medzinárodná sieť autocentier AAA AUTO.

Autá s rôznymi alternatívami hybridných pohonov, ako aj čisto elektrické vozidlá si na Slovensku získavajú svoj priestor popri klasických autách so spaľovacími motormi. Svedčí o tom ich rastúci podiel v ponuke bazárov, firiem a súkromných inzerentov.

Zatiaľ, čo za celý rok 2018 sa ich spolu na slovenskom trhu medzi ojazdenými autami objavilo na predaj celkom 1 280, v roku 2019 sa ich počet vyšplhal až na 2 223, čo predstavuje nárast o 74 %.

„Ponuka hybridov a elektromobilov síce každoročne rastie, ale ak sa pozrieme na celkové čísla, ešte stále ide o záležitosť skôr fanúšikov moderných technológií, dodáva Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva AURES Holdings, prevádzkovateľa siete autocentier AAA Auto.

„Typický“ jazdený hybrid a elektromobil

A ako vlastne vyzerá typický jazdený hybrid či elektromobil v ponuke slovenských inzerovaných áut? Podľa štatistík má najčastejšie o niečo viac ako dva roky, najazdených má v priemere 27 166 kilometrov a zaobstaráte si ho za čiastku okolo 21 000 €.

V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa cena síce zvýšila, ale zato si Slováci môžu kúpiť podstatne mladší automobil, s najnižším priemerným nájazdom kilometrov za posledné 4 roky. Pre porovnanie, v roku 2016 si záujemcovia o elektromobil či hybrid mohli vyberať najčastejšie z áut s nájazdom 78 tisíc kilometrov a vekom 3,2 roka.

Podobný trend sleduje spoločnosť AAA AUTO aj v ďalších krajinách, v Českej republike, v Poľsku aj v Maďarsku. „Na trh sa dostávajú čím ďalej tým mladšie ojazdené autá. Konzervatívni stredoeurópski zákazníci si zatiaľ nenašli cestu k starším elektromobilom, z tohoto dôvodu sa ponuka orientuje skôr na mladé jazdené autá,“ dodáva Karolína Topolová.

Slováci pri výbere hybridu a elektromobilu mohli naraziť najčastejšie na hybridné modely značky Toyota. Najobľúbenejší je Auris, hneď za ňou nasleduje C-HR a tretiu priečku obsadil Prius.

ojazdene elektromobily hybridy slovensko

Zdroj: AAA Auto

Zdroj: Tlačová správa (AAA Auto)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla spustila predaj certifikovaných jazdeniek Modelu 3
Čo by ste povedali na dotácie na jazdené elektromobily?
Kúpil 6-ročnú Teslu Model S s nájazdom 172 000 km. Aké problémy odhalil?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

5 komentárov

  1. Bohuzal neznalost problematiky nuti ludi pisat tieto komenty, ano diesel je momentalne nelukrativny a povedzme si je uz nacase v mestach trochu odlahcit ten smog, hlavne v zime kde v SR je zvyk kurit lacnym palivom, nie el. a plynom tak mame krasne smogove vystrahy.Myslim ze je nacase nieco urobit aj pre celkove zdravie v mestach , trpia tym hlavne deti.

Pridajte komentár