Tento elektromobil sa má nabiť za 6 min, a to vďaka batérii od Nyobolt

7

Britská spoločnosť Nyobolt je ďalšou, ktorá tvrdí, že vyvinula batériu, ktorá významne posúva technológiu li-ion. Do výroby sa má dostať už onedlho a na demonštráciu jej schopností vznikol športový elektromobil vybavený kapacitne menšou batériou, ktorý sa podľa Britov nabije za 6 min.

Britský vývojár batérií a technológií nabíjania, spoločnosť Nyobolt, sľubuje v prípade svojej batérie, ktorá má byť pripravená na nasadenie, možnosť nabíjania koeficientom 10C. Tzn., že batéria má podporovať nabíjací výkon, ktorý je 10-násobkom jej kapacity.

Zdá sa pritom, že 35-kWh kapacita batérie demonštračného elektromobilu „Nyobolt EV“ vyvinutého (na báze Lotusu Elise) v spolupráci so spoločnosťou Callum nebola zvolená náhodne. V tomto prípade totiž nabíjanie koeficientom 10C znamená, že batéria podporuje max. nabíjací výkon 350 kW. A práve 350-kW nabíjacie stanice sú najrozšírenejšími z tých najvýkonnejších.

Elektromobil Nyobolt EV s dojazdom 250 km sa má pritom nabiť za 6 min. Ide o ekvivalent rýchlosti nabíjania 2 500 km/h, čo podľa spoločnosti Nyobolt predstavuje dvojnásobok toho, čo ponúka „Ioniq“ (zrejme model Hyundai Ioniq 5/6, ktorý patrí k lídrom v tejto oblasti).

Briti tiež tvrdia, že rýchle nabíjanie sa nevzťahuje len na kapacitne menšie batérie. Podľa nich, ak budú k dispozícii podstatne výkonnejšie nabíjačky ako dnes, napríklad megawattové, tak „za niekoľko minút“ sa budú dať nabiť aj batérie vhodné pre luxusné automobily, nákladné vozidlá či autobusy.

„Vysoká životnosť a skoré nasadenie“

Jedným zo všeobecných problémov vyvíjaných batérií so schopnosťou ultrarýchleho nabíjania, je nízka či nižšia životnosť. Nyobolt však na adresu svojej batérie tvrdí, že tá „bola otestovaná v rámci vyše 2 000 nabíjacích cyklov bez výraznej straty výkonu“ (myslené zrejme aj vo vzťahu k jej zostatkovej kapacite, resp. retencii).

Ďalšou zaujímavou správou je, že batéria Nyobolt má byť podľa vývojárov pripravená na nasadenie a do výroby sa má dostať už začiatkom budúceho roka. Ako hovoríme vždy v prípade podobných správ, aj túto by sme zatiaľ brali s rezervou. Nuž, uvidíme…

Zdroj: Nyobolt 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Číňania vraj vyvinuli batériu, ktorá sa nabije do 6 min a „udrží“ výkon aj v zime
Hyundai predstavil nabíjací robot, Huawei 600-kW nabíjačku
Batéria s nabitím za cca 1,5 minúty má byť skutočnosťou, ale…
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

 1. Ak je to pravda, tak je to dobrá správa a počin! je to však len jeden parameter na ceste k úspechu! Nič sa nepíše o hustote Wh/kg batérie a cene packu 35 kWh a viac ….. Nuž, tak aj tu ešte len uvidíme !!! 🙂

 2. Tých správ o vynikájúcich batériách je už toľko, že by v tom bol čert, ak by aspoň niekoľko z nich nebolo pravdivých 🙂

  • To si myslím aj ja! Nepracujem na baterkách, ale držím im palce, a nebudem závidieť, ak na tom rozprávkovo zbohatnú !!! …….

 3. Táto správa nepochybne patrí medzi tie, ktoré sa dobre čítajú. Aspoň pre priaznivcov elektromobility.
  Keby to ešte aj vyšlo, bolo by to fajn.
  A kus pravdy má aj môj predrečník: „bol by v tom čert, ak by aspoň niekoľko z nich nebolo pravdivých“!

  • JD, ak si prečítaš k jeho príspevku môj, vidíš, že som sa pridal. A to by bol fakt čert v tom, aby im to nevyšlo, keď už majú minimálne troch fanúšikov!

   P.S. Batérie s 3 až 5 násobnou hustotou energie ako majú tie dnešné, môže neskutočne výrazne zmeniť celý náš život!

Pridajte komentár