Na Slovensku vznikne 144 nových nabíjacích bodov pre e-autá

3

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky (MH SR) dnes oznámilo, že vďaka dotačnej výzve na podporu nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá vznikne na Slovensku 72 nových AC nabíjacích staníc s celkovo 144 nabíjacími bodmi. Zverejnilo pritom zoznam miest a obcí, kde sa tak stane a avizuje 2. dotačnú výzvu.

MH SR uvádza, že do pol roka by malo byť na Slovensku celkovo cca 400 AC nabíjacích bodov. Motoristi okrem toho už môžu využívať vyše 110 rýchlonabíjacích a 10 ultra-rýchlonabíjacích bodov. Rezort pripravuje aj druhé kolo dotácií, do ktorého sa okrem samospráv budú môcť zapojiť aj podnikatelia.

Samosprávy vybudujú nabíjacie stanice vďaka podpore z historicky prvej výzvy, ktorá bola špeciálne zameraná na rozvoj infraštruktúry pre elektromobily. Ministerstvo hospodárstva SR na podporu vyčlenilo 500-tisíc eur, pričom z tejto sumy sa vyčerpá viac ako 350-tisíc eur. Podporu najviac využili obce a mestá v Prešovskom, Nitrianskom a Košickom kraji.

„Pre rozšírenie elektromobility je kľúčový rozvoj nabíjacej infraštruktúry. Cieľom tejto výzvy bolo podporiť predovšetkým budovanie nabíjacích staníc mimo hlavných diaľnic a rýchlostných ciest, a tiež v menej rozvinutých regiónoch. To sa nám podarí,“ zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga.

Najviac si polepší Komárno, Nitra a Michalovce

Z pohľadu okresov pribudne najviac nabíjacích staníc v okresoch Komárno (5), Nitra (5), Michalovce (4). Tri nabíjacie stanice pribudnú aj v okresoch Senica, Medzilaborce a Spišská Nová Ves. V Bratislavskom kraji, ktorý má v súčasnosti najhustejšiu sieť nabíjacích staníc, pribudnú dve nabíjačky – v okrese Malacky.

Táto výzva pomôže Slovensku pri budovaní infraštruktúry spĺňajúcej európske štandardy z hľadiska technických parametrov, ako aj užívateľskej dostupnosti. Všetky žiadosti, ktoré získali podporu, ako aj zoznam neúspešných žiadateľov, je možné nájsť na internetovej stránke MH SR.

2. výzva

„Ministerstvo už intenzívne pripravuje pokračovanie tejto výzvy. Chceme rozšíriť okruh osôb oprávnených čerpať dotáciu. Okrem samospráv budú mať v druhom kole možnosť uchádzať sa o finančnú podporu aj podnikatelia,“ priblížil minister. Keďže do druhého kola sa presunú aj nevyčerpané finančné prostriedky z prvého kola, celková suma, ktorá sa by sa mala prerozdeľovať, bude 650-tisíc eur.

„Projekt podpory budovania nabíjacích staníc spolu s dotáciami na kúpu elektromobilov prispieva k razantnejšiemu rozšíreniu elektromobility na Slovensku. Tento alternatívny spôsob dopravy je trendom v automobilovom priemysle. Slovensko je označované ako automobilová veľmoc a ak chceme zostať medzi lídrami, musíme sledovať a podporovať trendy,“ zdôraznil Žiga.

MH SR vyhlásilo výzvu na podporu výstavby verejne prístupných nabíjacích staníc pre elektromobily v júli 2019, žiadosti bolo možné podávať do 1. októbra. Výzvu vypracovalo MH SR v spolupráci s Pracovnou skupinou pre elektromobilitu, ktorej členmi sú Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA), distribučné spoločnosti na celom území SR, zväzy, ako aj vecne príslušné rezorty.

Zdroj: Tlačová správa (MH SR)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V SR vzniká nová sieť nabíjacích staníc s pokročilými metódami autentifikácie
V Tatrách vyrastie „výnimočný“ nabíjací hub pre e-vozidlá za milión €
Slovenský AgeVolt ponúka unikátny nabíjací systém pre elektromobily

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

3 komentáre

 1. Slovensko má 2927 obcí. Deleno 72 = 40 obcí.
  Jedna dotovaná nabíjacia stanica pripadá na 40 obcí. Nádhera.
  Slovensko má 5,45 mil. obyvateľov. Deleno 72 = 75 tisíc obyvateľov.
  Jedna dotovaná nabíjacia stanica pripadá 75 tisíc obyvateľov. Nádhera.
  Ale veď čo by sme chceli – presne to zodpovedá počtu dotovaných elektroautomobilov.
  Tých pár stoviek, dotácie vyčerpané za 3 minúty 41 sekúnd…
  No comment.
  Slovensko by sa s tým určite zapísalo do knihy rekordov…

Pridajte komentár