Začala sa stavať najväčšia európska továreň na batérie. Dokáže konkurovať Tesle Gigafactory?

0

V rámci projektu najväčšej európskej továrne na výrobu batérií do elektromobilov, Northvolt, položili základný kameň. Do roku 2019 vyrastie najskôr mega-laboratórium s ročnou produkciou 125 MWh. Neskôr obrovský závod s výrobou na úrovni budúceho najväčšieho producenta sveta – Tesla Gigafactory.

Na projekte Northvolt sa podieľa aj konzorcium EU Battery Alliance (Európska aliancia pre batérie), Švédska energetická agentúra a EIB (Európska investičná banka). Hlavným cieľom projektu je, aby bola Európa sebestačná v oblasti výroby batérie do elektromobilov a nemusela ich dovážať (najmä z Ázie), tak ako doteraz.

Najskôr vznikne „mega-laboratórium“

Vo švédskom mestečku Västerås neďaleko Štokholmu bola započatá výstavba tzv. Northvolt Labs. Toto veľké „laboratórium“ bude slúžiť na vývoj, testovanie a industrializáciu batériových článkov pred spustením masovej produkcie.

northvolt labs

Centrum Northvolt Labs bude dokončené v roku 2019 a „zhltne“ 100 miliónov €. Zaberie 19 000 m2 a zamestná 300 až 400 vysokokvalifikovaných ľudí. Aktuálne má Northvolt cca 100 zamestnancov. Množstvo z nich predtým pracovalo pre spoločnosti ako Tesla, Renault-Nissan, Scania či ABB. Ročná produkcia batérií by sa mala pohybovať na úrovni 125 MWh.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
EÚ chce 10 až 20 “Gigafactory”. Jedna z nich by mohla vyrásť pri Nitre
Boj o Tesla Gigafactory 2 v Európe. Kto sú najväčší rivali?
Úchvatný pohľad na Tesla Gigafactory z drona – budúcu najväčšiu stavbu sveta

Potom konkurent Tesla Gigafactory

O niečo neskôr vznikne závod pre masovú produkciu Li-Ion batérií, a to v inom švédskom meste, Skellefteå. V rámci neho sa počíta s ročnou produkciou až 32 GWh. Tým by sa mal stať najväčším svojho druhu v Európe. Jeho dokončenie je naplánované na rok 2023.

Pre porovnanie, najväčším svetovým producentom Li-Ion batérií by mala byť od roku 2020 továreň Tesla Gigafactory 1 s oficiálne proklamovanou produkciou 35 GWh/ročne. Špekuluje sa však dokonca o budúcom navýšení na celkovú úroveň 50 až 150 GWh. Gigafactory by sa mala stať zároveň aj najväčšou stavbou sveta.

Zdroj: Northvolt

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár