Elektrické SUV Nissan: Prvé neoficiálne informácie o cene a dojazde

0

Údajne dôveryhodný a dobre informovaný zdroj portálu CleanTechnica tvrdí, že videl a pozná základné špecifikácie pripravovaného elektrického SUV od Nissanu. Čo všetko prezradil?

Prémiová kvalita

Zdroj hovorí, že interiér prototypu má úplne nový dizajnový jazyk. Má mať bližšie k značke Infiniti, ktorá je prémiovou „odnožou“ Nissanu. V prototype sa nachádzali dva na seba nadväzujúce displeje digitálnej prístrojovej dosky a infotainmentu. Tieto slová v nás evokujú architektúru z Mercedesov.

V interiéri nenašiel žiadne tvrdé plasty, pričom jeho dizajn bol veľmi moderný. Kvalitou spracovania a materiálov ho prirovnal k vozidlám značky Lexus. Sedadlá mali nové čalúnenie, ktoré evokovalo niečo medzi alcantarou a prírodnou kožou.

Veľký vnútorný priestor aj kufor

Elektromobil bol vybavený obrovskou priehľadnou „maskou“, ktorá mu pripomínala „masku od Mercedesu“. Vozidlo malo panoramatickú strechu a veľký batožinový priestor. Dĺžkou a šírkou pripomínal elektrický Nissan model Lexus RX (4 890 x 1985 mm), ale vnútorný priestor bol väčší.

Dojazd na úrovni základnej Tesly Model 3

Zdroj ďalej uvádza, že elektrické SUV Nissan bude disponovať dojazdom 220 míľ (354 km). Pravdepodobne podľa realistickej americkej normy EPA. Rovnako ako najlacnejšia verzia Tesly Model 3 „Standard Battery“. To je odhadom okolo 393 km podľa globálnej normy WLTP. Naznačuje to, že v útrobách elektromobilu nájdeme 60 kWh batériu.

To by mohlo znamenať rovnakú alebo podobnú pohonnú jednotku ako v prípade chystaného modelu Nissan Leaf E-Plus. Ten by mal disponovať, okrem 60 kWh batérie, výkonom 150 kW. Avšak prémiová kvalita a aj cena môže naznačovať, že SUV pôjde výkonnostne hore.

Cenou „rúbe“ vyššie

Americký zdroj nás nepotešil najmä z hľadiska ceny. Tá má byť totiž 45 000 $. No a keďže sa v USA zvyknú uvádzať ceny bez DPH, nepomôže nám pri výpočte možnej európskej ceny ani lepší kurz eura. Po konverzii a započítaní slovenskej DPH sa dostaneme na sumu okolo 47 000 €. A to zvyknú byť automobily na americkom trhu lacnejšie ako v Európe.

Aj napriek prémiovej kvalite je to určite, aj vzhľadom k dojazdu, vyššia cena, ako sme očakávali. S takouto cenou by bolo elektrické SUV zrejme menej konkurencieschopné ako modely Kia e-Niro, Hyundai Kona Electric či Tesla Model Y.

A to ešte ani nevieme, kedy príde na trh. Alfonso Albaisa, šéf-dizajnér Nissanu, sa pritom v lete vyjadril, že elektrické SUV na báze modelu Leaf by malo prísť na trh najskôr o dva roky. Nissan však údajne pracuje na 2 elektrických SUV, takže ťažko povedať, či sa jedná o rovnaký model.

Treba však brať do úvahy, že sa jedná neoficiálne informácie. Ako to napokon bude s elektrickými SUV od Nissanu, ukáže až čas.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nissan zvýšil ceny nového Leafu kvôli veľkému zájmu. O koľko zdražel u nás?
Nissan Leaf E-Plus: Novinka ponúkne okrem väčšej batérie aj vysoký výkon
Prekvapenie: Renault predstavil v Paríži cenovo dostupné elektrické SUV

Zdroj: Cleantechnica, titulný (ilustračný) render: topspeed.com

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár