Najextrémnejšie verzia Nissanu Leaf. Čo má pod kapotou pretekársky špeciál?

0

Automobilka Nissan predstavila svoj historicky najvýkonnejší elektromobil „Nissan Leaf Nismo RC„, ktorý vychádza zo sériového modelu. Na svedomí ho má športová divízia Nismo, ktorá z bežného elektromobilu urobila pretekársky špeciál. Akými parametrami sa môže pochváliť?

Nissan Leaf Nismo RC nie je prvým elektromobilom tohto typu od japonskej značky. Pretekársku verziu mala aj prvá generácia modelu Nissan Leaf. Nový špeciál, ktorý vychádza z aktuálnej generácie však disponuje viac ako 2-násobným výkonom.

„Tento model je najpôsobivejším vyjadrením našej filozofie inteligentnej mobility,“ hovorí šéf marketingu spoločnosti Nissan, Daniele Schillaci. Nissan Leaf Nismo RC má byť postavený v počte 6 kusov, ktoré budú umiestnené po celom svete.

Prepojenie s Formulou E

Elektrický pretekársky špeciál bude možné okrem iného vidieť aj v rámci podujatí Formula E. To nie je vzhľadom k tomu, že v rámci šampionátu účinkuje aj tím Nissan, žiadne prekvapenie. Taktiež sa ukáže na významných závodných podujatiach po celom svete.

Nissan Leaf Nismo RC – špecifikácie

Nissan Leaf Nismo RC meria na dĺžku 4 546 mm a jeho rázvor dosahuje hodnotu 2 750 mm. Toto však nie sú tak zaujímavé údaje ako napríklad jeho celková výška. Tá je totiž len 1 212 mm, čo je o 300 mm menej ako v prípade štandardného sériového modelu.

A to je len začiatok. Pod „kapotou“ totiž nájdeme 2 elektromotory s celkovým výkonom 240 kW, ktoré produkujú krútiaci moment 640 Nm. Technológia hnacieho ústrojenstva bola pritom prebraná z bežného osobného elektromobilu Nissan Leaf, vrátane Li-Ion batérie a invertorov.

V kontexte závodných špeciálov nie je výkon vozidla nijak oslnivý, avšak vďaka nízkej hmotnosti, výbornej trakcii (pohon oboch náprav s vektorovaním krútiaceho momentom), nízkej hmotnosti (1 220 kg) a okamžitému maximálnemu krútiacemu momentu zrýchli z 0 na 100 km/h len za 3,4 sekundy. Elektromobil je pritom vybavený pretekárskou monokokovou konštrukciou z uhlíkových vlákien.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Revolučný posun: Súboj novej a pôvodnej generácie Formuly E | VIDEO
Predstavený bol závodný špeciál Tesla Model S P100DL EPCS V2.3
Elektromobil od VW vytvoril svetový rekord na legendárnej trati. Čo má pod kapotou?

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Nissan

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár