Nissan predstavil vylepšený LEAF. Má vyšší dojazd, výkon aj cenu

1

Elektrický bestseller sa dočkal hneď dvoch nových verzií, ktoré nesú označenie Nissan Leaf e+ a Leaf 3.ZERO. Prinášajú viacero vylepšení, pričom k zákazníkom sa dostanú v máji, resp. v lete.

Svet je už pomerne dlhú dobu v očakávaní nového modelu Leaf, ktorý mal priniesť dojazd, ktorý si zaslúžia moderné elektromobily. A Nissan Leaf e+ prináša o 55 % kapacitne väčšiu batériu ako bežný model 2. generácie.

Je tak vybavený 62 kWh batériou, ktorá sa má podľa výrobcu postarať o dojazd 385 km (WLTP)/364 km (EPA). Bežná verzia pritom disponuje 40 kWh batériou a ponúka dojazd 270 km (WLTP). Vďaka 25 % zvýšeniu energetickej hustoty a inej architektúre má nová batéria takmer identické rozmery ako tá pôvodná.

Nenarástol však len dojazd, ale aj výkon. Ten sa zvýšil zo 110 kW (147 k) na 160 kW (218 k). Polepšil si aj krútiaci moment, a to o 20 Nm, takže dosahuje hodnotu 340 Nm.

Podpora rýchlonabíjania

Kvôli väčšej batérií bolo potrebné upraviť aj nabíjací systém, aby sa nepredĺžila doba nabíjania. Novinka podporuje DC rýchlonabíjanie výkonom 70 kW (bežná verzia 50 kW), pričom výrobca udáva aj hodnotu maximálneho, špičkového výkonu, a to 100 kW. Na 100 kW nabíjačke sa má novinka nabíjať podobne dlhý čas ako bežná verzia (z 20 na 80 % za 60 min).

Pomerne kritizovaný chladiaci systém batérie sa tak zrejme nedočkal zásadnejších zmien, keďže 100 kW výkon zvládne asi len krátkodobo. Nissan nespomína v prípade svojej novinky typ nabíjacieho konektora, takže európska verzia bude pravdepodobne aj naďalej obsahovať japonský štandard CHAdeMO.

Nový variant so 40 kWh batériou

Nissan si pre nás prichystal prekvapenie, keď predstavil aj nový variant modelu so 40 kWh batériou. Ten nesie označenie Nissan Leaf 3.ZERO. Ponúka najvyššiu úroveň výbavy, plus infotainment s 8″ dotykovým displejom a možnosťou spárovania so smartfónom či nové farby laku, 2-farebné kombinácie a služby.

Napríklad navigáciu door-to-door, ktorá vás vďaka prepojeniu so smartfónom zavedie presne do cieľového miesta, teda až „pred dvere“. Novinkou je aj systém aktualizácií firmvéru, aplikácií a máp, a to na diaľku (OTA).

Cenami rúbe celkom vysoko

Nissan oznámil v prípade svojich noviniek aj európske ceny. Leaf 3.ZERO (dostupnosť od mája) má začínať na sume 39 900 € a Nissan Leaf e+ v limitovanej edícii 3.ZERO (5 000 ks pre Európu, dostupnosť v lete) na sume 45 500 €. Ten je pritom možné predobjednať aj na Slovensku.

Veríme, že verzia „e+“ v bežnej výbave bude postate lacnejšia, a teda aj konkurencieschopnejšia modelom ako Hyundai Kona Electric (64 kWh), Kia e-Niro (64 kWh) či Tesla Model 3 „Standard Battery“.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Nissan

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Cena Nissanu Leaf sa môže kvôli Brexitu výrazne zvýšiť. O koľko?
Elektrické SUV Nissan: Prvé neoficiálne informácie o cene a dojazde
Najextrémnejšie verzia Nissanu Leaf. Čo má pod kapotou pretekársky špeciál?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár