Koľko si priplatíme za nový Nissan Leaf E-Plus so 60 kWh batériou?

0

Nový Nissan Leaf E-Plus má prísť na trh začiatkom budúceho roka. V porovnaní s bežnou verziou ponúkne až o polovicu väčšiu batériu, vyšší výkon a rýchlejšie nabíjanie. Uniknutý cenník odhaľuje, koľko si priplatíme za vyššiu verziu.

Dlhšiu dobu avizovaný Nissan Leaf E-Plus bude disponovať 60 kWh batériou, pričom aktuálne predávaná verzia ponúka 40 kWh. To by malo teoreticky znamenať 50 % navýšenie dojazdu v prípade novinky. 40 kWh verzia ponúka dojazd 270 km (WLTP), takže verzia E-Plus by mohla zvládnuť okolo 400 km. A to už znie veľmi dobre.

Nielen vyšší dojazd

Nový Nissan Leaf E-Plus však ponúkne aj vyšší výkon a rýchlejšie nabíjanie. Výkon vzrastie zo 147 na 200 konských síl. Súčasná verzia pritom disponuje zaujímavým krútiacim momentom 320 Nm a zrýchlením z 0 na 100 km/h za 7,7 s. Vyšší výkon by tak Leaf mohol priblížiť k „hot hatchom„.

Naladenie na vyšší výkon si však môže ukrojiť viac z dojazdu, a tak spomínaných teoretických 400 km nemusí byť dosiahnuteľných ani v rámci testov WLTP. Veríme však, že Nissanu sa podarí zefektívniť pohonnú jednotku, nakoľko sa zdá, že má v tomto smere rezervy.

Ďalšou pozitívnou správou je, že bude podporovať rýchlonabíjanie výkonom 100 kW. To je vzhľadom na väčšiu kapacitu batérie v postate nevyhnutnosť, keďže 40 kWh verzia podporuje „len“ 50 kW DC nabíjanie.

Oplatí sa priplatiť?

V prípade 2. generácie Nissan Leaf došlo opäť k úniku špecifikácií. Tie sa tentokrát týkajú cien verzie E-Plus so 60 kWh batériou. Jedná sa pritom o cenník pre trh v USA. Môžeme si však na základe neho vytvoriť všeobecnú predstavu o príplatku za väčší dojazd, výkon a rýchlejšie nabíjanie.

Portál Carsdirect, ktorý preniesol správu o uniknutom cenníku, tvrdí, že Nissan Leaf E-Plus má byť drahší o 5 500 $ (cena s daňou) v porovnaní so 40 kWh verziou v rovnakom stupni výbavy. To je po prepočte cca 4 800 €, avšak v rámci Európy počítajme skôr s navýšením ceny v pomere 1:1, t.j. 5 500 €. 

To by na slovenskom trhu znamenalo cenu v najnižšom stupni výbavy tesne pod 40 000 € a v prípade najvyššej výbavy viac ako 43 000 €. Veríme však, že Nissan časom vráti ceny svojho 40 kWh modelu na pôvodnú úroveň, t.j. 31 400 až 36 400 €. Tie pritom navýšil kvôli veľkému záujmu o vozidlo. Taktiež dúfame, že k nižším cenám prispeje aj príchod základnej verzie Tesly Model 3 do Európy, ktorá sa bude predávať v USA za 35 000 $ bez dane.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrické SUV Nissan: Prvé neoficiálne informácie o cene a dojazde
Nissan Leaf ide do predaja ako športový “hot-hatch” Nismo. Čo ponúkne?
POROVNÁVACÍ TEST: Tesla Model 3 vs. Nissan Leaf 2018 vs. Chevrolet Bolt

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár