Nissan ukázal predajcom chystané elektrické SUV. Čo o ňom prezradili?

0

Už pomerne dlho sa hovorí o elektrickom SUV/crossoveri značky Nissan, ktorý by mal vychádzať z konceptu Nissan IMx (viď titulná fotografia). No a japonská automobilka ukázala nedávno tento model svojim predajcom. Čo o ňom prezradili?

Nissan uviedol na trh model Leaf už v roku 2010, pričom odvtedy neponúkol žiaden iný plne elektrický model. Druhým modelom značky by pritom malo byť SUV, resp. crossover. Autonews aktuálne hovorí, že príchod tohto modelu americký trh je naplánovaný na rok 2021.

Budeme ale dúfať, že v Európe sa objaví skôr, nakoľko európsky trh by mohol byť pre Nissan prioritný kvôli novým prísnym emisným normám, ktoré začnú platiť budúci rok. Ďalšou „motiváciou“ by pritom mohli byť nové konkurenčné elektromobily, ktoré sa chystajú na trh budúci rok.

O triedu väčší interiér

Predajcovia, ktorí mali možnosť vidieť tento elektromobil (zrejme predprodukčný prototyp), o ňom povedali, že z hľadiska veľkosti pripomína SUV nižšej strednej triedy Nissan X-Trail, avšak ponúka vnútorný priestor o triedu väčšieho modelu Murano.

Takýto „pozitívny nepomer“ sa podarilo konštruktérom dosiahnuť zrejme vďaka využitiu úplne novej platformy určenej špeciálne pre budúce elektromobily značky, čo naznačil už v minulosti viceprezident Nissanu, Ivan Espinosa.

Dojazd 480 km

Elektromobil na báze konceptu Nissan IMx má ponúknuť dojazd 480 km (dúfame, že podľa realistického amerického cyklu EPA) a zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) pod 5 sekúnd. Jeden z predajcov pritom povedal, že má futuristický interiér, ktorý nepripomína nič, čo pozná.

Vozidlo nemá mať žiadne tlačidlá, pričom až do zapnutia vozidla sa zdá, že nemá ani prístrojovú dosku. V porovnaní s konceptom Nissan IMx má mať podľa predajcov kratšiu kapotu. Má ponúknuť 2. generáciu polo-autonómneho systému ProPilot, pričom ten má byť rovnocenný s pomerne uznávaným systémom Cadillac Super Cruise.

Spomínané elektrické SUV sa má stať jedným z viacerých elektromobilov, ktoré japonská automobilka plánuje ponúknuť v rámci globálneho trhu v nasledujúcich rokoch.

Zdroje: CarscoopsCleantechnica; titulná ilustračná fotografia (koncept Nissan IMx): Nissan

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nissan Leaf dokáže napájať domácnosť. Prečo nie Tesly?
Nissan tvrdí, že elektromobily dorovnajú ceny spaľovákov v roku 2024
Batérie Nissanu Leaf prežijú vozidlo 2-násobne. Čo s nimi ďalej?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár