Novinky o elektrickom SUV Nissan, ktoré vyrastie na platforme Leafu

0

Šéf-dizajnér automobilky Nissan prezradil nové informácie ohľadom pripravovaného elektrického SUV/crossoveru IMx, ktoré bude vychádzať z 2. generácie modelu Leaf.

Alfonso Albaisa, šéf-dizajnér Nissanu, potvrdil, že elektrický crossover na báze konceptu Nissan IMx pôjde do výroby. Koncept zažil debut minulý rok na autosalóne v Tokiu. Sériové vozidlo bude postavené na niovej upravenej platforme, ktorú využíva aj Nissan Leaf 2.

Albaisa hovorí, že produkčný model preberie mnohé dizajnové prvky z konceptu Nissan IMx. Tie budú doplnené niekoľkými „elementami“ zo súčasných modelov značky. Avšak celo-sklenená strecha zostane zatiaľ len koncepčnou víziou, ktorá sa nedostane do sériovej verzie elektrického crossoveru.

Dôraz na efektivitu prevádzky

Nová platforma automobilky, na ktorej bude Nissan IMx postavený, bola vyvinutá s dôrazom na maximálnu efektívnosť vozidla. Rovnako ako batéria, ktorá bola prepracovaná po technickej aj koncepčnej stránke, a to kvôli zvýšeniu energetickej hustoty. Vďaka tejto platforme bude mať elektromobil úplne rovnú podlahu a nízke ťažisko.

Krútiaci moment ako superšport GT-R

Albaisa nepriamo potvrdil, že produkčný model by mohol mať podobné, ak nie rovnaké výkonové parametre, ako koncept IMx. Povedal totiž, že keď vozidlo naposledy „kontroloval“, malo monštruózny krútiaci moment ako superšportový model GT-R.

Ten pritom disponuje maximálnym krútiacim momentom 637 Nm, predstavený koncept má podľa Nissanu 700 Nm. Keď k tomu prirátame celkový výkon 320 kW (430 koní) a pohon oboch náprav, bude sa pravdepodobne jednať o ďalšieho elektrického „šprintéra“.

Nissan hovoril v prípade konceptu IMx o dojazde 600 km, a to zrejme podľa japonskej normy JC08. Keďže tá je podobne optimistická ako stará európska norma NEDC, očakávať môžeme reálny dojazd okolo 400 km.

Pripravený do výroby, avšak ešte si počkáme

Vzhľadom na existujúcu novú platformu, ktorú už využíva 2. generácia Nissanu Leaf a relatívne jednoduchej koncepcii elektromobilov je model IMx zdá sa pripravený do výroby. Avšak Albaisa hovorí, že do predaja sa dostane najskôr o 2 roky.

Nissan zrejme nechce uviesť na trh v jednom roku 2 elektrické modely, nakoľko začiatkom budúceho roka začne predávať novú verziu Nissanu Leaf E-Plus so 60 kWh batériou. Predíde tak možnému „kanibalizovaniu“ očakávaného hatchbacku, ktorý ponúkne zaujímavý dojazd.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nissan Leaf E-Plus: Novinka ponúkne okrem väčšej batérie aj vysoký výkon
Nové BMW 3 dostane plne elektrickú verziu! Dôkazom je testovacie vozidlo
Nissan Leaf ide do predaja ako športový “hot-hatch” Nismo. Čo ponúkne?

Zdroj: Indianautosblog, titulný render: topspeed.com

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár