Nissan predstavil predajcom 3 chystané elektromobily. Čo máme očakávať?

3

Nissan začiatkom roka oznámil urýchlenie elektrifikácie a avizoval množstvo elektromobilov. A aktuálne získavame predstavu o troch chystaných e-novinkách, ktorých sa dočkáme najbližšie.

Automobilka Nissan tento rok prehodnotila svoj strategický plán z roku 2021, ktorý sa točí okolo elektrifikácie. Zvýšila pritom počet plánovaných elektrifikovaných modelov z 23 na 27, z čoho plne elektrických modelov má byť po novom 19 (predtým 15). Tieto vozidlá majú byť zrealizované do roku 2030.

Nissan tiež zvýšil ciele ohľadom podielu elektrifikovaných áut (hybridy „e-POWER“ a elektromobily). A to z 50 na 55 % do roku 2030 (v rámci vlastného predaja). A napr. v prípade európskeho trhu to má byť až 98 % do roku 2026 (predtým 75 %).

Japonci vo februári tiež odhalili 4 plne elektrické koncepty, a to Nissan Chill-out (elektrický crossover na báze platformy CMF-EV, ktorý má byť nástupcom modelu Leaf), Nissan Hang-Out („model zameraný na inteligentné usporiadanie interiéru“), Nissan Max-Out (2-miestny „ultra-ľahký“ kabriolet) a Nissan Surf-Out (offroad s karosériou typu pickup).

To ale zdá sa neznamená, že všetky z týchto modelov sú pre Nissan prioritou. Podľa informácií od Electreku na báze správy z Automotive News máme na začiatok síce očakávať „crossover-nástupcu“ modelu Leaf, ďalšími elektromobilmi však majú byť výkonný sedan a druhý crossover.

Tieto informácie majú pritom pochádzať od predajcov vozidiel značky Nissan, ktorým mali byť predstavené nielen plány japonskej automobilky, ale aj 3 spomínané elektromobily (zrejme vo fáze prototypov). A tie majú prísť na trh „v najbližších rokoch“.

Nástupca Leafu ako „mini-Ariya“

Nástupca kompaktného hatchbacku Nissan Leaf bude crossover, ktorý má ponúknuť o 25 % väčší dojazd ako súčasný model. Aktuálny Leaf pritom ponúka dojazd 270, 285 a 385 km (WLTP), v závislosti od verzie. Takže čisto teoreticky by sme mohli očakávať dojazd cca 340 až 480 km. A jeden z predajcov, ktorý údajne model videl, mal uviesť, že je to niečo ako „mini-Ariya“.

Spomínaný výkonný elektrický sedan má byť zas nástupcom modelu Maxima. To by malo znamenať, že bude patriť do strednej triedy. A v prípade druhého interne prezentovaného crossoveru spomína Electrek len to, že má vyrásť na platforme CMF-EV. Tá je pritom základom pre súčasné kompaktné elektrické SUV Nissan Ariya či chystaného nástupcu modelu Leaf.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nissan chystá pilotnú výrobu „vysnených“ solid-state batérií. Očakávania sú naozaj veľké
Elektrické SUV Nissan Ariya už má slovenský konfigurátor aj cenník
Batérie elektromobilov Nissan majú prežiť vozidlo. Takmer všetky stále slúžia
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Nuž, plány a chystané modely majú aj ostatné automobilky! Rozhodne to, kto príchodom novych modelov a ich cenami, viac osloví kupujucich!

Pridajte komentár