Nissan chystá 19 elektromobilov a urýchľuje svoje elektrifikačné plány

4

Automobilka Nissan dnes oznámila, že urýchľuje svoj elektrifikačný plán. Jeho revízia tiež prinesie viac plne elektrických modelov.

Nissan patril vďaka dlhoročnému elektrickému bestselleru Leaf medzi priekopníkov novodobej elektromobility. Potom však zaspal, keďže okrem tohto modelu mal na dlhé roky v ponuke už len dodávku e-NV200, ktorú neskôr nahradil model Townstar. Aktuálne, keď už dávno stratil relevantný podiel na trhu s elektromobilmi, Nissan postupne spúšťa predaj plne elektrického SUV Ariya.

To sa zdá byť v dnešnej dobe málo, každopádne Nissan reaguje na trendy a hlási urýchlenie svojho elektrifikačného plánu predstaveného v roku 2021. Vtedy okrem iného oznámil, že do roku 2030 zrealizuje 23 elektrifikovaných modelov, vrátane 15 plne elektrických. Po aktuálnej revízii to má byť 27 e-modelov, vrátane 19 elektromobilov, čím „reaguje na rastúce potreby zákazníkov“.

Nissan v tlačovej správe tiež informuje, že navýšil ciele ohľadom podielu elektrifikovaných áut (hybridy „e-POWER“ a elektromobily). A to z 50 na 55 % do roku 2030 (v rámci vlastného predaja) a do roku 2026 zo 75 na 98 % v rámci Európy, z 55 na 58 % v rámci domáceho Japonska, z 35 na 40 % v rámci Číny a zo 40 na 44 % celkovo. V prípade USA bol stanovený cieľ 40 % „elektrických áut“ do roku 2030.

Aké elektromobily očakávať?

Prvé z 19 chystaných elektromobilov by mohli vychádzať z konceptov odhalených v roku 2021. Model Nissan Chill-out je elektrický crossover, ktorý by mal byť na základe slov šéfa spoločnosti Nissan Europe, Guillauma Cartiera, nástupcom modelu Leaf. Ten vyrastie na platforme CMF-EV.

nissan chill-out

Zdroj: Nissan

Japonci ukázali aj koncept 2-miestneho ultra-ľahkého kabrioletu menom Nissan Max-Out, koncept offroadu s karosériou typu pickup menom Nissan Surf-Out, ako aj koncept zameraný na inteligentné usporiadanie interiéru menom Nissan Hang-Out.

Nuž, plány by boli, podrobnejšie informacie ohľadom pripravovaných elektromobilov však stále nepoznáme.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nissan vyvíja batérie s „3-násobnou rýchlosťou nabíjania, 2-násobnou e-hustotou a polovičnou cenou“
Elektrické SUV Nissan Ariya už má slovenský konfigurátor aj cenník
Batérie elektromobilov Nissan majú prežiť vozidlo. Takmer všetky stále slúžia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

Pridajte komentár