Nissan ponúkne v Európe viacero nových elektrifikovaných modelov

0

Nissan predstavil svoj nový strategický plán pre obdobie do roku 2023. Ten sa vyznačuje veľkou reštrukturalizáciou, a to určite aj vplyvom koronakrízy. Japonská automobilkami pritom v rámci neho značne rozšíri svoju európsku ponuku elektrifikovaných vozidiel.

Strategický plán „Nissan Next“ sa zameriava na „udržateľný rast, finančnú stabilitu a ziskovosť“. To chce japonská automobilka zasiahnutá koronakrízou dosiahnuť racionalizáciou nákladov a optimalizáciou svojho podnikania.

Jedným z konkrétnych opatrení je redukcia produktového portfólia, a to cca o 20 %. Namiesto súčasných 69 modelov má mať Nissan vo svojej ponuke do roku 2023 „len“ 55 modelov. Našťastie množstvo z nich ponúkne elektrifikovaný pohon.

Plánované modely

Do roku 2023 plánujú Japonci predstaviť viac ako 8 nových elektromobilov. Ďalej spomínajú expanziu vozidiel s hybridným pohonom e-Power, a to v rámci segmentov B a C.

Systém e-Power zahŕňa zážihový motor s generátorom, menič prúdu, batériu a elektromotor, ktorý poháňa kolesá. Zážihový motor, využívaný výhradne ako generátor elektrickej energie, beží vždy v optimálnych otáčkach. Vďaka tomu má mať vynikajúcu spotrebu a nižšie emisie oproti tradičnému spaľovaciemu motoru.

Čo Európa?

Plug-in hybridy hrajú u automobilky Nissan posledné elektrifikačné husle. Veď v pláne je len jediný model, a to zdá sa výhradne pre európsky trh. Vo svojej európskej ponuke má mať Nissan podľa prezentovanej grafiky minimálne štyri plne elektrické modely, a to do roku 2023.

Mohlo by však ísť o nové modely, takže spolu so súčasnými modelmi Leaf a e-NV200 by ich bolo 6, ak Nissan do grafiky nezahrnul nové generácie týchto modelov. Novinkou bude určite elektrické SUV, vychádzajúce z konceptu Ariya. To by mohol teoreticky doplniť mestský elektromobil na báze konceptu IMk, aj keď ten skôr vyzerá ako tzv. key auto určené pre japonský trh.

Nuž, na detailnejšie informácie si budeme musieť počkať. A to aj ohľadom dlho očakávaného plne elektrického SUV. Veď o ňom zatiaľ vieme len to, že ponúkne pohon všetkých kolies, zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) pod 5 sekúnd a že to má byť „cenovo dostupný veľký brat modelu Leaf“. A podľa predajcov Nissanu, ktorí sa oboznámili s koncepčným vozidlo, máme očakávať dojazd okolo 480 km.

Čo sa týka predaja elektrifikovaných vozidiel značky Nissan, japonská automobilka očakáva, že do roku 2023 presiahne 1 milión kusov ročne.

Zdroje: Insideevs, Nissan

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nissan a slovenská Voltia spoločne uvádzajú na trh „novú“ elektrickú dodávku
Unikli obrázky elektrických SUV Nissan Ariya a BMW iX3. Ide o sériové verzie?
Tento Nissan Leaf+ má techniku budúcich elektromobilov značky

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár