Nissan Ariya: Predzvesť prvého elektrického SUV značky

1

Nissan predstavil na autosalóne v Tokiu koncept Nissan Ariya, z ktorého pravdepodobne vzíde prvé elektrické SUV značky. Jeho rozmery pritom naznačujú, že sa zaradí k ďalším chystaným elektromobilom ako Tesla Model Y či Ford Mach E.

Nissan Ariya má byť podľa výrobcu elektrickým crossoverom s dvoma elektromotormi, výbornou akceleráciou, pokročilými jazdnými asistentmi a dizajnom, ktorý ukazuje, akým smerom sa bude uberať nový dizajnový jazyk vozidiel značky.

Nadväzuje na model IMx

Model Ariya nadväzuje na elektrický koncept Nissan IMx, ktorý bol predstavený pred 2 rokmi, pričom z neho preberá niektoré dizajnové prvky. Elektrická novinka vyrástla na novej architektúre, ktorá umožňuje okrem iného aj odvážnejšie dizajnové variácie. V tejto súvislosti hovorí Nissan o nadčasovom japonskom futurizme.

Nová platforma prinesie v rámci interiéru pocit otvorenosti. Podľa predajcov značky Nissan, ktorí sa mali možnosť s týmto vozidlom oboznámiť ešte pred jeho predstavením, má mať novinka veľkosť modelu X-Trail, pričom interiér ponúka priestor o triedu väčšieho modelu Murano. V interiéri nájdeme okrem iného aj 12,3″displej.

Nissan Ariya má mať rovnaký či dokonca vyšší výkon ako niektoré športové vozidlá. Spomínaní predajcovia v tejto súvislosti hovorili, že model zrýchli z 0 na 60 mph (97 km/h) pod 5 sekúnd. Inžinieri japonskej automobilky pritom pri „ladení“ vozidla mali využiť aj skúsenosti z vývoja modelov GT-R a Patrol, takže elektrické SUV by malo disponovať dobrými dynamickými aj terénnymi vlastnosťami.

CHAdeMO a OTA

Predstavený elektrický koncept je vybavený nabíjacím portom typu CHAdeMO. Veríme však, že sériové vozidlo určené pre Európu bude disponovať CCS portom, ktorý môžeme označiť za európsky štandard.

Nissan v prípade novinky hovorí aj o aktualizáciách na diaľku, pričom túto technológiu nazýva FOTA (Firmware Over The Air). Aktualizovaný pritom môže byť navigačný systém, používateľské rozhranie či jazdné charakteristiky.

Koncept Nissan Ariya disponuje rozmermi 4 600 x 1 920 x 1 630 mm (dĺžka x šírka x výška), čo by mohlo znamenať, že prvé elektrické SUV značky obsadí segment, do ktorého sa chystajú ďalšie elektromobily ako Tesla Model Y či Ford Mach E. Čo sa týka dojazdu novinky, musíme si opäť pomôcť vyjadrenia predajcov, nakoľko Nissan v tomto smere zatiaľ mlčí. Podľa nich má elektrické SUV zvládnuť na jedno nabitie 480 km.

Zdroje: Nissan, Autonews

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nissan tvrdí, že elektromobily dorovnajú ceny spaľovákov v roku 2024
Nissan predstavil „zvýšený“ elektrický sedan s dojazdom cez 600 km
Batérie Nissanu Leaf prežijú vozidlo 2-násobne. Čo s nimi ďalej?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár