Nissan predstaví svoj prvý elektrický crossover v júli. Čo o ňom vieme?

0

Nissan v rámci svojej tlačovej správy, ktorá sa venuje premene koncepčných vozidiel na produkčné, pomerne nenápadne uviedol, že predstavenia ich prvého elektrického crossoveru sa dočkáme budúci mesiac. Novinka by mala niesť rovnaké meno ako 2. koncept, čiže Nissan Ariya.

Japonská automobilka aktuálne uvádza, že tento model od základov predefinuje segment crossoverov, a to v oblasti dizajnových prvkov, vnútorného priestoru, interiérového vybavenia súvisiaceho s komfortom a výkonu („ako u športových áut“). Avizuje tiež najnovšiu generáciu jazdného asistenta ProPilot.

Viac sa žiaľ do tejto „tlačovky“ nezmestilo, a tak si musíme pomôcť oficiálnymi aj neoficiálnymi informáciami z minulosti, aby sme si pripomenuli, čo môže od tohto elektromobilu očakávať.

Nová platforma

Koncept Nissan Ariya, ktorý bol predstavený minulý rok, nadväzuje na iný elektrický koncept Nissan IMx z pred 2 rokov, pričom z neho prebral niektoré dizajnové prvky. Sériový model pritom vyrástol na novej architektúre, ktorá umožňuje okrem iného aj odvážnejšie dizajnové variácie. V tejto súvislosti Nissan hovorí o nadčasovom japonskom futurizme.

Nová platforma má priniesť v rámci interiéru pocit otvorenosti. Podľa predajcov značky Nissan, ktorí sa mali možnosť oboznámiť s prototypom modelu Ariya ešte pred jeho predstavením, má mať novinka veľkosť modelu X-Trail, pričom kabína ponúka priestor o triedu väčšieho modelu Murano. V interiéri pritom okrem iného nájdeme aj 12,3″ displej.

Nissan v prípade svojej chystanej novinky spomínal aj technológiu umožňujúcu aktualizácie na diaľku, ktorú nazýva nazýva FOTA (Firmware Over The Air). Taktiež uviedol, že aktualizovaný môže byť navigačný systém, používateľské rozhranie či jazdné charakteristiky.

Alfonso Albaisa, viceprezidenta Nissanu pre dizajn, zas v januári povedal, že ich nový elektromobil bude cenovo dostupný veľký brat modelu Leaf. A dodal, že aj sériová verzia Nissanu Ariya bude rýchla, resp. rýchlejšia ako športové modely značky s prívlastkom „Z“.

Koncept, ktorý má byť podľa Albaisu veľmi blízky sériovému vozidlu, pritom zrýchli z 0 na 60 mph (97 km/h) pod 5 sekúnd. A vďaka nízkemu ťažisku má mať tento „vysoko výkonný elektrický crossover“ výborné jazdné vlastnosti.

Úplne nový pohonný systém

V modeli Nissan Ariya zažije debut nový pohonný systém e-4orce, ktorý prinesie vozidlu pohon všetkých kolies, a to vďaka dvom elektromotorom. Testovacie vozidlo s týmto pohonom pritom dosahovalo výkon 227 kW a krútiaci moment 680 Nm. Čo sa týka dojazdu, cieľom Nissanu je, aby ich elektrický crossover ponúkol dojazd okolo 480 km.

Viceprezident Nissanu pre dizajn tiež povedal, že koncept Ariya je „reálny“ aj z hľadiska rozmerov a rázvoru kolies. Takže sériové vozidlo by malo disponovať rozmermi, ktoré sú veľmi blízke nasledujúcim hodnotám: 4 600 x 1 920 x 1 630 mm (dĺžka x šírka x výška). Údaj o rázvore konceptu Ariya nepoznáme, keďže má však patriť do strednej triedy, očakávať môžeme hodnotu niekde medzi 2 800 a 2 900 mm.

Uniknuté patentové obrázky:

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa أسرار السيارات cars_secrets (@cars_secrets),

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nissan ponúkne v Európe viacero nových elektrifikovaných modelov
Nissan predstavil „zvýšený“ elektrický sedan s dojazdom cez 600 km
Nissan a slovenská Voltia spoločne uvádzajú na trh „novú“ elektrickú dodávku

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár