Nissan má novú vlajkovú verziu elektrického SUV Ariya – Nismo

1

Nissan predstavil novú verziu svojho prvého a zatiaľ jediného elektrického SUV. Model Nissan Ariya Nismo sa pritom zaradí na vrchol ponuky.

Kompaktné elektrické SUV Nissan Ariya sa dostalo pod ruky motoršportovej divízie spoločnosti Nissan (Nismo) a je z toho nová športovo ladená verzia, ktorá ponúka nielen vyšší výkon. V ponuke pritom bude v dvoch variantoch.

Už na prvý pohľad je jasné, že nová Ariya dostala výrazný športový vizuál. Tento „kit“ sa pritom podpísal aj na rozmeroch vozidla. Novinka meria 4 650  x 1 850 x 1 650 až 1 660 mm v závislosti od verzie (dĺžka x šírka x výška), zatiaľ čo konvenčný model 4 595 x 1 850 x 1 660 mm. Rázvor 2 775 mm zostal zachovaný.

Známe špecifikácie

Základom verzie Nismo je model e-4orce, takže novinka má pohon oboch náprav. Dostupná bude pritom vo variantoch Nismo B6 e-4orce a Nismo B9 e-4orce. „B-šestka“ ponúka výkon 270 kW, krútiaci moment 560 Nm, batériu s kapacitou 66 kWh (zrejme brutto) a váži 2 080 kg.

Vyššie postavený variant modelu Nissan Ariya Nismo disponuje výkonom 320 kW, krútiacim momentom 600 Nm, batériou s kapacitou 91 kWh (zrejme brutto) a má hmotnosť 2 210 – 2 220 kg. Pre porovnanie, výkon konvenčných verzií je 160 až 290 kW a ich krútiaci moment dosahuje 300 až 600 Nm. Žiaľ, ďalšie technické špecifikácie novinky Nismo nepoznáme.

Ďalšie vylepšenia

Nissan tiež informuje, že špeciálne vyladenie modelu od divízie Nismo prinieslo „väčšiu istotu a pokoj vďaka mimoriadne silnej, no plynulej akcelerácii, príkladnej ovládateľnosti a hviezdnemu aerodynamickému výkonu“.

Pomáha pritom aj špeciálny jazdný režim Nismo maximalizujúci odozvu, vyladenie každého komponentu podvozku či špeciálne pneumatiky osadené na 20″ diskoch. A špeciálny môže byť aj zvuk. Nissan totiž pridal syntetický zvuk, ktorý má evokovať preteky Formuly E.

Nissan tiež uvádza, že verzia Nismo má lepší aerodynamický výkon, a to vďaka technológiám inšpirovaným motoristickým športom. Tie majú znižovať odpor vzduchu a zároveň poskytovať väčší prítlak pri vyšších rýchlostiach. Hodnotu koeficientu odporu vzduchu však Nissan nezverejnil.

Nissan Ariya Nismo má zmenený aj interiér. Ten je okorenený červenými akcentmi, športovými sedadlami či prémiovo pôsobiacim čalúnením. Elektromobilu Ariya Nismo sa dočkajú najskôr domáci japonskí zákazníci, a to na jar tohto roku. Dostupnosť na ďalších trhoch ani cenu zatiaľ nepoznáme.

Zdroj: Nissan

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nissan chystá pilotnú výrobu „vysnených“ solid-state batérií. Očakávania sú naozaj veľké
Každý nový Nissan pre Európu bude odteraz elektrický. A na ceste je aj menší elektromobil
Nissan chystá 19 elektromobilov a urýchľuje svoje elektrifikačné plány
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár