Elektrické SUV od Nissanu má byť výkonné a cenovo dostupné

0

Viceprezident pre dizajn automobilky Nissan sa rozhovoril o pripravovanom elektrickom SUV, ktoré vzíde z konceptu Nissan Ariya. Má byť výkonné a cenovo dostupné, pričom ponúkne zaujímavý dojazd.

O elektrickom SUV značky Nissan sa hovorí už dlhú domu, pričom sa objavili aj protichodné správy. Podľa jedných má ísť o výkonné auto s cenou luxusného vozidla, podľa druhých zas o cenovo dostupné. Portál Green Car Report, ktorý mal možnosť vyspovedať Alfonsa Albaisu, viceprezidenta Nissanu pre dizajn, aktuálne uvádza, že „pravdu majú obe strany, s výnimkou luxusnej cenovky“…

Albaisa v tejto súvislosti hovorí, že ich nový elektromobil bude cenovo dostupný veľký „crossover“ brat modelu Leaf. A dodáva, že aj sériová verzia Nissanu Ariya bude rýchla, resp. rýchlejšia ako športové modely značky s prívlastkom „Z“.

Koncept, ktorý má byť podľa Albaisu veľmi blízky sériovému vozidlu, pritom zrýchli z 0 na 60 mph (97 km/h) pod 5 sekúnd. A vďaka nízkemu ťažisku má mať tento „vysoko výkonný crossover“ výborné jazdné vlastnosti.

Nový pohonný systém

V modeli Nissan Ariya zažije debut nový pohonný systém e-4orce, ktorý prinesie vozidlu pohon všetkých kolies, a to vďaka dvom elektromotorom. Cieľom Nissanu je, aby ich elektrický SUV/crossover ponúkol dojazd okolo 480 km. Podľa Albaisu je na to potrebná nielen kapacitne dostatočná batéria či efektívny pohon, ale aj funkčná aerodynamika. Preto zvolili tvar „projektilu“.

Viceprezident pre dizajn tiež povedal, že koncept Ariya je „reálny“ aj z hľadiska rozmerov a rázvoru kolies. Takže sériové vozidlo by malo disponovať rozmermi, ktoré sú veľmi blízke nasledujúcim hodnotám: 4 600 x 1 920 x 1 630 mm (dĺžka x šírka x výška). Údaj o rázvore konceptu Ariya nepoznáme, keďže má však patriť do rovnakého segmentu ako Tesla Model Y a Ford Mustang Mach-E, teda strednej triedy, očakávať môžeme hodnotu niekde medzi 2 800 a 2 900 mm.

Nissan Ariya má podľa Albaisu ukazovať aj smerovanie dizajnu ďalších elektrických modelov japonskej značky. V jej portfóliu by sa pritom mohlo v tomto desaťročí objaviť šesť nových elektromobilov. Zatiaľ však nevieme ani to, kedy presne príde na trh model Ariya. Neoficiálne správy od dílerov značky Nissan naznačujú, že by sa tak mohlo stať v 2. polovici budúceho roka.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nissan začal výrazne zlacňovať model Leaf. Môže vyjsť už na 25 900 €
Nissan sa chystá elektrifikovať Európu novou technológiou e-Power
Tento Nissan Leaf+ má techniku budúcich elektromobilov značky

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár