Elektrické SUV Nissan Ariya dostalo prvé európske cenovky

6

Dlho očakávané elektrické SUV Nissan Ariya, ktoré svojimi rozmermi balansuje niekde medzi nižšou strednou a strednou triedou, sa pomaly chystá na prvé trhy. Spoznali sme pritom aj prvé európske cenovky. Hneď na začiatok budú dostupné až 4 z 5 avizovaných verzií.

Na ďalší osobný elektromobil od Nissanu po niekdajšom dlhoročnom elektrickom bestselleri Leaf čakáme už veľmi dlhú dobu. Japonci pritom už roky avizujú kompaktné SUV, ktoré napokon predstavili v lete minulého roka. Jeho príchod k zákazníkom sa medzitým oneskoril, a to zrejme aj kvôli problémom s dodávateľských reťazcom v automobilovom priemysle vplyvom pandémie.

Z Veľkej Británia však prichádzajú oficiálne správy, že tamojší zákazníci si Nissan Ariya už môžu predobjednať, pričom dodávky vozidiel budú spustené začiatkom leta budúceho roku.

4 verzie

Hneď od začiatku budú dostupné 4 verzie, z nich 2 majú pohon jednej nápravy (obe majú krútiaci moment 300 Nm a maximálnu rýchlosť 160 km/h), 2 pohon oboch náprav (obe verzie majú krútiaci moment 600 Nm a maximálnu rýchlosť 200 km/h), 1 má batériu s kapacitou 63 kWh (využiteľná kapacita) a 3 majú batériu s kapacitou 87 kWh (využiteľná kapacita). Každá verzia má pritom rozdielny výkon, a to 160, 178, 225, resp. 290 kW.

Verzie elektromobilu Nissan Ariya sa líšia aj zrýchlením z 0 na 100 km/h, ktoré môže byť 7,5, 7,6, 5,4, resp. 5,1 sekundy a samozrejme aj dojazdom – „do“ 360, 500, 460 a 400 km (WLTP). Tieto čísla sú však odhadované, pretože ešte neprebehla homologizácia modelu.

Isté sú však čísla, ktoré sa týkajú ceny na britskom trhu. Tie začínajú v závislosti od verzie na 41 845, 51 090, 53 790, resp. 58 440 GBP, čo je v prepočte cca 49 000, 60 000, 63 000, resp. 68 000 €. A to sa v porovnaní s pomerne slušnou konkurenciou v segmente kompaktných a stredne veľkých elektrických SUV zdá byť relatívne vysoká cena. Sme pritom zvedaví, aká bude cena mimo ostrovov, resp. hlavne na Slovensku.

Čo sa týka výbavy, 3 „vyššie“ verzie majú v štandarde 22-kW palubnú nabíjačku (oproti 7,4 kW v prípade základnej verzie), zvukový systém BOSE s 10 reproduktormi či „Sky Pack“. Podrobnejšie informácie v tomto smere však zatiaľ nie sú známe.

Viac informácií o Nissane Ariya nájdete napr. v našom článku Nissan predstavil dlho očakávané elektro-SUV. Dostupné bude v 5 verziách či v sekcii #Nissan Ariya.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nový plán Nissanu zahŕňa 15 elektromobilov. Spoznali sme prvé 4 v koncepčnej podobe
Niekdajší elektrický bestseller Nissan Leaf bude nahradený crossoverom
Nissan predstavil nástupcu úspešnej elektrickej dodávky e-NV200

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Nuž oligopolný trh EU generuje vysoké ceny. Bohužiaľ aj napriek vysokým cenám a ziskom na BEV, nevedia vyrábať dostatočné množstvá. A ani pri tejto kríze a pokračujúcej koncentrácii automobiliek, nikto nechce rozbiť automobilky na menšie časti. Tvrdo na to doplatíme…

  2. Je to trochu sklamanie. Prakticky po každej stránke.
    Nuž – zaspali. S Leafom boli dlho na výslní, ale každá žiariaca hviezda raz zapadne. No čo už…

  3. To už žiadna automobilka okrem Číny /a pardón Dacie / ,nevie vyrobiť elektroauto pod 20-tisíc eur??? Pre chudobných ľudí sú ceny 40-tisíc a viac absolútne nedostupné !! To tých chudobných ľudí je vo svete tak málo???

Pridajte komentár