„Konkurent“ Tesly, Nikola Motor, má byť vyšetrovaný vo veci údajného podvodu

2

Americký e-mobility startup známy ako Nikola Motor (aktuálne už Nikola Corporation) je niektorými považovaný za Teslu v oblasti nákladnej dopravy či konkurenta Tesly. A to kvôli avizovanými elektrickým ťahačom či pickupu. Doteraz však nevyrobil ani jedno vozidlo. V prípade tejto spoločnosti sa pritom začínajú vynárať pochybnosti, ktoré vyústili do obvinení z podvodu, údajného vyšetrovania SEC a odstúpenia zakladateľa spoločnosti.

Na začiatku pripomíname, že platí prezumpcia neviny. Taktiež však chceme upozorniť, aby najmä potenciálni investori pre istotu zbystrili pozornosť v prípade spoločnosti Nikola Corporation.

Pred dvoma týždňami oznámili spoločnosti Nikola Corporation a GM (americký automobilový koncern) partnerstvo ohľadom pickupu Nikola Badger s elektrickým aj vodíkovým pohonom. Krátko na to prišla spoločnosť Hindenburg Research, ktorá sama seba popisuje ako špecialistu na forenzný finančný výskum s tvrdením, že Nikola Motor v minulosti zavádzala investorov aj verejnosť.

Vo svojej správe ohľadom spoločnosti Nikola úvodom Hindenburg Research uvádza, že na základe ďalej uvedeného veria, že Nikola je „zložitý podvod postavený na desiatkach klamstiev“. Opierať sa pritom podľa vlastných slov majú o množstvo rôznorodých dôkazy ako záznamy telefonických hovoroch, SMS, e-maily či fotografie zo zákulisia.

Nefunkčný ťahač Nikola One

Jedným z klamstiev, na ktoré upozornili, má byť aj to, že vodíkovo/batériový ťahač Nikola One, ktorý bol prezentovaný v rámci videa s názvom „elektrický ťahač Nikola One v pohybe“, nebol funkčný. Pri natáčaní ho pritom mali spustiť z kopca a natočiť tak, aby to pôsobilo, že sa pohybuje vďaka vlastnému pohonu.

Nikola Corporation vo svojom stanovisku v tejto veci uviedla, že to nikdy nebolo myslené tak, že vozidlo na videu je poháňané vlastným pohonom alebo pohonnou jednotkou. A dodala, že investori poznali v tom čase technické schopnosti vozidla Nikola One.

Americký startup vo vyhlásení označil spoločnosť Hindenburg Research za krátkeho predajcu, ktorý obvineniami manipuluje trh. Cieľom pritom má byť profit z poklesu cien akcií Nikola Motor.

Vyšetrovanie SEC

Podľa portálu Teslarati, ktorý sa odvoláva na Wall Street Journal, Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) už začala vyšetrovať spoločnosť Nikola vo veci možného zavádzania investorov. A do vyšetrovania sa malo zapojiť aj tamojšie ministerstvo spravodlivosti.

Zakladateľ a výkonný predseda spoločnosti Nikola krátko po obvineniach, ktoré sa týkali aj jeho osoby, oznámil, že odstupuje zo svojej funkcie.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Spoločnosť Nikola Motor je „najväčším fanúšikom Tesly“, napriek tomu ju žaluje
Nikola Badger bude vyrábať pitnú vodu. Koľko má stáť?
Nikola Motor predstaví batérie, ktoré majú zabezpečiť dojazd takmer 1 000 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár