Nové e-ťahače Nikola Motor budú zrejme najvážnejšími konkurentmi Tesly Semi

0

Spoločnosť Nikola Motor, ktorá sa špecializuje na ťahače s nulovými emisiami, oznámila, že popri vodíkových vozidlách ponúkne aj typické batériou poháňané modely. A to až s troma variantmi batérií. Nikola Motor tak bude zrejme priamo konkurovať Tesle Semi. 🙂

Americká spoločnosť Nikola Motor vznikla v roku 2014, pričom sa v prvej fáze zamerala na vývoj elektrického ťahača Nikola One, ktorý kombinuje vodíkovým pohonom s 240 alebo 320 kWh batériou. Spoločnosť v jeho prípade sľubuje dojazd 800 až 1 600 km a príchod na trh v roku 2020.

„Startup“ už pracuje na ďalších dvoch modeloch s nulovými emisiami, Nikola Two a Nikola Tre. Aktuálne pritom informuje, že budú dostupné aj vo verziách s čisto batériovým pohonom, pričom sa nám predstavia 16. apríla. Vodíkové varianty majú byť určené na dlhé trasy a batériové na tie kratšie. Napriek tomu môžeme očakávať slušný dojazd.

3 kapacitne rôzne batérie

Batériové verzie modelov Nikola Two a Nikola Tre budú vybavené 500 kWh, 750 kWh a 1 000 kWh li-ion batériami s 880-voltovou technológiou. Nikola Motor hovorí, že vodíkové varianty budú takmer o 2,3 tony ľahšie a lacnejšie z hľadiska prevádzkových nákladov pri diaľkových trasách.

Batériové verzie majú byť vhodné na mestské aplikácie pre prevoz nákladu s nižšou hmotnosťou. Spoločnosť preto predkladá až 50-násobne vyššie objednávky vodíkového variantu, aj keď niektoré formy aplikácie batériových verzií fungujú podľa nej skvele.

Užitočné zaťaženie ako Tesla Semi

Batériové verzie modelov Nikola Two a Nikola Tre majú ponúknuť užitočné zaťaženie až 36 ton, rovnako ako Tesla Semi. Spotreba plne zaťaženého ťahača v normálnom počasí a pri normálnom profile trasy má byť okolo 1,4 kWh na 1 km (Tesla Semi – 1,25 kWh/km).

Dojazd maximálne 644 km

Top verzia bude vybavená batériou s kapacitou 1 000 kWh, z čoho je využiteľných 900 kWh. Tá má zabezpečiť dojazd 644 km (top verzia Tesly Semi min. 800 km). V chladnom počasí sa má dojazd znížiť na 483 km. 1 000 kWh batéria sa skladá zo 69 000 batériových článkov typu „2170“, ktoré tvoria polovicu hmotnosti ťahača.

Napriek tomu, že Nikola Motor sľubuje u svojej top verzie nižší dojazd ako Tesla, malo by sa jednať minimálne v tomto smere o najväčšieho konkurenta Tesly Semi. Veď ostatní výrobcovia zatiaľ tvrdia, že ich elektrické ťahače ponúknu dojazd v rozmedzí 200 až 400 km.

Zdroj: Nikola Motor/Twitter

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nikola Motors žaluje Teslu za porušenie patentov v rámci dizajnu ťahača Semi
Ford ukázal budúceho konkurenta Tesly Semi. Elektrický ťahač vyzerá skvostne
Daimler predstavil konkurenta pre elektrický ťahač Tesla Semi

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár