Spoločnosť Nikola Motor je „najväčším fanúšikom Tesly“, napriek tomu ju žaluje

3

Americký e-mobility startup Nikola Motor nie je známy len svojimi chystanými elektromobilmi či vyhlásením o „zázračnej“ batérii. V médiách totiž výrazne zarezonovala aj žaloba, ktorú táto spoločnosť podala voči Tesle. A aktuálne, tesne pred vstupom Nikola Motor na akciový trh, jej šéf tvrdí, že on a jeho zamestnanci sú obrovskými fanúšikmi Tesly.

Spoločnosť Nikola Motor pripravuje 3 elektrické ťahače. Dva z nich, modely Two a Tre, ponúknu čisto batériový pohon. Vlajková loď s cieľovým dojazdom až 1 600 km bude primárne využívať palivové články na vodík, pričom tie podporí batéria nemalej kapacity.

Nielen elektrické ťahače

Americký startup taktiež pracuje na pickupe Nikola Badger, ktorý bude dostupný s čisto batériovým aj „vodíkovo-batériovým“ pohonom, podobne ako ťahač One. V jeho portfóliu v budúcnosti tiež nájdeme veľmi výkonnú 4-kolku, 3-kolku a vodný skúter.

Spoločnosť Nikola Motor má toho teda rozrobeného naozaj neúrekom. Vrátane žaloby voči Tesle za údajné porušenie 3 patentov, ktoré súvisia s dizajnom modelu Nikola One a ktoré má porušovať model Tesla Semi. Mnohí si pritom myslia, že ide skôr o snahu sa zviditeľniť.

„Parkovisko plné Tesiel“

A aktuálne sa zas môže zdať, že šéf Nikola Motor, Trevor Milton, chce využiť doterajší príbeh Tesly na demonštráciu možného potenciálu svojej spoločnosti. „Pravdepodobne neexistujú väčší fanúšikovia (Tesly) na svete ako zamestnanci Nikoly. Pozrite sa na naše parkovisko. Tesla na každom mieste,“ povedal Milton, píše L.A. Times.

Dodal, že sú veľkými fanúšikmi preto, lebo Tesla vydláždila elektromobilom cestu, zatiaľ čo tradičné automobilky o nich len hovorili. Zdá sa pritom, že Nikola Motor si verí na niečo podobné predovšetkým v oblasti nákladnej dopravy.

A k tomu jej majú pomôcť aj „trvácne“ batérie, o ktorých tvrdí, že budú tzv. „meničom hry“, pretože na úrovni batériových článkov ponúknu energetickú hustotu 500 Wh na 1 kg hmotnosti, a to pri polovičných nákladoch súčasných li-ion batérií. Podrobnejšie informácie sa pritom máme dozvedieť na tohtoročnom podujatí Nikola World (zrejme v jeseni), kde startup prezradí svoje ďalšie plány a detaily o svojich elektromobiloch.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nikola Motor vraj dokáže ľahko vyrobiť e-ťahač ako Tesla Semi
Nikola Motor predstaví batérie, ktoré majú zabezpečiť dojazd takmer 1 000 km
Konkurent Tesly Cybertruck s batériovým aj vodíkovým pohonom ponúkne dojazd až 966 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Jozef Kotík on

    Akosi mi tá firma odpadla od chuti. Ak sa niekto chce zviditeľňovať tak, že žaluje niekoho iného, koho sú dokonca fanúšikmi, tak prostredný prst hore a rukybozkávam, spánombohom a práci česť!
    Tak trochu mi to pripomína ten vtip o tej cigánskej láske. Nech mi to všetci Cigáni odpustia, ale je to iba vtip.
    Hovorí Cigánka o svojom mužovi: „On ma nelúbi, lebo ma nebije!“

  2. Cigánka mu pravdu, keď ju nebije, už mu je ľahostajná.

    A tento Nikola koľko má Gigatovární, ako má zabezpečené batérie?

Pridajte komentár