„Elektromobilka“ Nikola pripúšťa, že jej bývalý šéf klamal investorov

3

Americký startup Nikola Corporation, predtým známy ako Nikola Motor, ktorý bol považovaný aj za Teslu v oblasti nákladnej dopravy, pripúšťa, že zakladateľ spoločnosti a dnes už jej bývalý šéf Trevor Milton zavádzal investorov. Na lep mu pritom skočil napr. aj koncern GM.

V septembri minulého roku prišla spoločnosť Hindenburg Research, ktorá sama seba popisuje ako špecialistu na forenzný finančný výskum, s tvrdením, že Nikola Motor v minulosti zavádzala investorov aj verejnosť.

Vo svojej správe ohľadom spoločnosti Nikola uvádza, že na základe ďalej uvedeného verí, že Nikola je „zložitý podvod postavený na desiatkach klamstiev“. Jednou z lží, na ktoré upozornila, má byť aj to, že vodíkovo-batériový ťahač Nikola One, ktorý bol prezentovaný v rámci videa s názvom „elektrický ťahač Nikola One v pohybe“, nebol funkčný.

Americký e-mobility startup na obvinenia zareagoval slovami, že spoločnosť Hindenburg Research je „krátky predajca“, ktorý manipuluje trh, aby profitoval z poklesu cien akcií. Zdá sa však, že minimálne niektoré odhalenia analytickej spoločnosti Hindenburg Research sú pravdivé.

Priznanie pre SEC

Nikola v rámci podania pre Americkú komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC) pomerne nedávno pripustila, že zakladateľ a bývalý šéf spoločnosti, Trevor Milton, ktorý odstúpil zo svojej pozície krátko po správe od Hindenburg Research, otvorene zavádzal investorov v 9 rôznych záležitostiach, uvádza Teslarati.

Medzi klamstvá pritom patrili napríklad tvrdenia, že ťahač Nikola One prezentovaný v roku 2016 je plne funkčným vozidlom a že v roku 2020 vzišlo z výrobnej linky v Nemecku 5 vozidiel.

Tento prípad treba brať aj ako pripomienku toho, že pri investovaní je nutná veľká dávka opatrnosti. V každom e-mobility startupe pritom netreba vidieť Teslu, ktorý prinesie obrovské zhodnotenie skorých investícií. Mnohé spoločnosti sa totiž chcú len zviesť na vlne jej úspechu, aj keď reálne zatiaľ nemajú čo ponúknuť.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Spoločnosť Nikola Motor je „najväčším fanúšikom Tesly“, napriek tomu ju žaluje
„Konkurent“ Tesly predstavil e-ťahač pre Európu so 720 kWh batériou
Greenpeace obviňuje VW z umelých „samoregistrácií“ e-áut. Koncern sa bráni

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Takéto przenenie a zneuctenie mena Nikola Tesla génia, vynálezcu a inovatora bez ktorého by sme možno ani nemali to čo máme dnes si rozhodne nezaslúži takéto poníženie v podobe áut.

Pridajte komentár