Nikola Motor predstaví batérie, ktoré majú zabezpečiť dojazd takmer 1 000 km

7

Ambiciózna spoločnosť Nikola Motor, ktorá sa špecializuje na elektrické ťahače, oznámila, že sa chystá odhaliť revolučnú batériu, ktorá posunie na novú úroveň aj osobné elektromobily. Sľubuje pritom zdvojnásobenie dojazdu, polovičné ceny batérií, dobrú životnosť či menšiu environmentálnu záťaž.

O „revolučných batériách“ nepočujeme prvý a určite ani posledný krát. Faktom však zatiaľ ostáva, že v elektromobiloch, ktoré jazdia po cestách, sa stále používajú bežné li-ion batérie, ktoré prechádzajú pravidelnou postupnou evolúciou.

Tým však nechceme tvrdiť, že ide len o veľkoúste vyjadrenia, ktoré majú zviditeľniť americký e-mobility startup Nikola Motor. Tomu sa pritom budú batérie, ktoré majú ponúknuť oveľa lepšie vlastnosti, na aké sme doteraz zvyknutí, určite hodiť.

Veď sa zameriava najmä na elektrické ťahače pre diaľkové jazdy. Jeho prvý vyvíjaný elektromobil Nikola One pritom kombinuje palivové články na vodík s batériami, pričom sľubuje dojazd až 1 600 km. Spoločnosť však neskôr oznámila, že chystá aj čisto batériové ťahače Nikola Two a Nikola Tre, ktoré budú disponovať batériami s kapacitou do 1 000 kWh.

Dvojnásobná energetická hustota

Nikola Motor aktuálne hlási, že jej batérie budú tzv. „meničom hry“, pretože na úrovni batériových článkov ponúknu energetickú hustotu 500 Wh na 1 kg hmotnosti, a to pri polovičných nákladoch súčasných li-ion batérií. Pre lepšiu predstavu, batériové články Tesla/Panasonic (2170), ktoré patria k súčasnej špičke, disponujú energickou hustotou okolo 250 Wh/kg.

Jednou z kľúčových vlastností batérie od Nikola Motor má byť technológia voľne stojacej elektródy (údajne prvá na svete) s katódou, ktorá má 4-násobne vyššiu energetickú hustotu ako li-ion batérie. Neobsahuje pritom žiadne pojivo ani prúdové kolektory, čo umožňuje ukladanie väčšieho množstva energie.

Dvojnásobný dojazd

Nikola Motor tiež tvrdí, že batéria by mohla predĺžiť dojazd súčasných osobných elektromobilov zo 480 na 960 km, a to pri malom alebo žiadnom náraste hmotnosti a veľkosti akumulátora. V rámci elektrických ťahačov má nový technológia zabezpečiť dojazd až takmer 1 300 km.

Americká „elektromobilka“ dodáva, že aj po viac ako 2 000 nabíjacích cykloch si ich batéria zachová prijateľnú výkonnosť. A má byť tiež šetrná k životnému prostrediu a ľahko recyklovateľná.

Túto „zázračnú“ batériu si pritom Nikola Motor nechce nechať len pre seba. Záujemcom ju bude poskytovať na základe licencie. Viac informácií prezradí spoločnosť na svojom pravidelnom podujatí Nikola World, ktoré sa uskutoční budúci rok. V rámci neho chce tiež demonštrovať nabíjanie a vybíjanie batérie.

Zdroj: Nikola Motor  

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model 3 má za sebou 160 000 km a na batérii to skoro nepoznať
Škoda sprevádzkovala svoju prvú špeciálnu nabíjačku s kinetickou batériou
Ako to vyzerá s 2-miliardovou žalobou voči Tesle za dizajn ťahača Semi?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  1. To bude krásné až někdo bez předběžných keců uvede něco revolučního. Ono se dá možná za určitou revoluci vzít i vývoj současných baterií, které za posledních 10 let velmi pokročily, přesto jim do ideálu ještě mnoho chybí.

  2. Už som to našiel, má to byť na jeseň budúceho roka. Dovtedy sa môže stať tisíc vecí, aj Tesla už oznámila vylepšenie svojich batérií, ale dobre – v dobrej viere verím, že Nikola urobí dieru do sveta.

  3. S tou baterií s větší hustotou to asi nebude hned tak rychle. Tady je srovnání tahačů Tesla a Nikola – …olty.cz/2018/05/05/souboj-tahacu-budoucnosti-vodikovy-nikola-one-elektricky-tesla-sem…

Pridajte komentár