E-pickup Nikola Badger s dojazdom 966 km bude možné čoskoro rezervovať

2

Ambiciózny americký e-mobility startup Nikola Motor, ktorý sa chce stať Teslou v oblasti nákladných vozidiel, neponúkne len viacero modelov ťahačov, ale tiež elektrický pickup Nikola Badger s batériovým aj vodíkovo-batériovým pohonom. A ten bude možné zarezervovať už onedlho.

Nikola Motor má toho na pleciach naozaj veľa. Veď okrem pickupu pracuje na troch ťahačoch či terénnej 3-kolke a 4-kolke, ako aj vodnom skútri. A aby toho nebolo málo, jej elektrické vozidlá budú využívať čisto batériový a tiež kombinovaný vodíkovo-batériový pohon.

A s takýmito pohonnými systémami bude dostupný aj elektrický pickup Nikola Badger. Verzia s palivovými článkami (120 kW) na vodík pritom v „hybridnom“ režime spoločne s batériou ponúkne dojazd okolo 966 km (zrejme podľa EPA). Čisto batériová verzia má zvládnuť na jedno nabitie cca 480 km. Bude k tomu však zrejme potrebovať až 160 kWh batériu.

Vysoký bude aj výkon

Nikola Badger ponúkne kontinuálny výkon 455 konských síl a krútiaci moment 1 329 Nm. Špičkový výkon ale môže dosiahnuť hodnotu až 906 koní. Aj vďaka tomu dokáže v najvýkonnejšej konfigurácii zrýchliť z 0 na 60 mph (97 km/h) za 2,9 sekundy. Čiže rovnako rýchlo ako top verzia Tesly Cybertruck.

Keď už je reč o chystanom pickupe značky Tesla, ten bude dostupných v troch čisto batériových verziách, ktoré zabezpečia dojazd 400+ km, 480+ km a 800+ km podľa pomerne realistického testovacieho cyklu EPA. Vodíkovo-batériová verzia pickupu Nikola Badger tak má predčiť Cybertruck v dojazde. Na plné využitie jej potenciálu však bude potrebné vybudovať dostatočnú vodíkovú infraštruktúru.

Medzi ďalšie známe špecifikácie Badgera patria rozmery: 5900 mm x 1850 x 2160 (dĺžka x výška x šírka), šírka nákladného priestoru: 1560 mm, počet miest na sedenie: 5 a ťažná kapacita: 3 629 kg.

Viac možno už 29. júna

V prípade modelu Nikola Badger sme veľmi zvedaví aj na jeho cenu, ktorá môže rozhodnúť o tom, či dokáže konkurovať napríklad spomínanej Tesle Cybertruck (39 990, 49 990 a 69 990 $ – podľa verzie). Cenovky by sme pritom mohli spoznať 29. júna, kedy spoločnosť Nikola Motor spustí rezervácie.

Podľa portálu Techau bude rezervačný poplatok nulový, čo je v dnešnej dobe neobvyklé. Dodáva, že elektrický pickup sa má podľa informácií od šéfa Nikola Motor, Trevora Miltona, začať vyrábať 12 až 18 mesiacov od jeho odhalenia. V rámci prvotného predstavenia (2/2020) pritom americký startup uviedol, že Badger bude vo fyzickej podobe odhalený zrejme v septembri.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Spoločnosť Nikola Motor je „najväčším fanúšikom Tesly“, napriek tomu ju žaluje
Ako sa jazdí v Tesle Cybertruck podľa automobilového fanatika Jaya Lena?
Nikola Motor predstaví batérie, ktoré majú zabezpečiť dojazd takmer 1 000 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Tesla ak chce niečo veľkého urobiť pre klímu mohla by urobiť jednu jednoduchú „holú“ verziu M3 a MY bez zbytočných asistentov za ľudovú cenu do 25 tis. a chrliť to aj vo verzii dodávka v spolupráci s každou automobilkou, ktorá bude ochotná sa podieľať v licenčnej výrobe.

Pridajte komentár