Nástupca automobilky SAAB spustil výrobu svojho prvého elektromobilu

0

Spoločnosť NEVS (National Electric Vehicle Sveden), ktorá prebrala aktíva skrachovanej automobilky SAAB, spustila sériovú výrobu svojho prvého elektromobilu NEVS 9-3. Okrem zaujímavej minulosti má pritom zdá sa pred sebou aj veľmi zaujímavú budúcnosť.

„Elektromobilka“ NEVS vznikla na základoch skrachovaného SAAB-u, pričom bola dotovaná kapitálom z Číny. Vďaka tomu sa jej podarilo v tejto krajine zabezpečiť výrobných závod, čo nie je bežnou záležitosťou. Spoločnosť už v roku 2017 informovala, že chystá spustenie výroby, pričom v roku 2018 mala v pláne vyrábať 200 000 elektromobilov ročne.

Jej ambiciózne plány vychádzali z gigantickej prvej zákazky. Čínska lízingová spoločnosť Panda New Energy si u nej totiž objednala 250 000 elektromobilov. Zdá sa však, že plány spoločnosti sa značne oneskorili a masovú výrobu spúšťa až teraz. A to tesne potom, ako v nej kúpila väčšinový podiel multi-miliardová spoločnosť Evergrande, ktorá sa chce stať do 3 až 5 rokov najväčším výrobcom elektromobilov na svete.

Prvý elektromobil vychádza zo SAAB-u 9-3

Prvý model od NEVS vychádza z modelu SAAB 9-3. Zameriava sa pritom skôr na cenovú dostupnosť a zrejme fleetových zákazníkov. Tento elektrický sedan „strednej triedy“ síce patrí, resp. skôr SAAB 9-3 kedysi patril do rovnakého segmentu ako Tesla Model 3, určite sa jej však nechystá konkurovať v oblasti technológií, parametrov a vnútorného priestoru.

NEVS 9-3 disponuje výkonom 130 kW a krútiacim momentom 280 Nm. V rámci dojazdu by mal dosiahnuť 308 km, a to podľa „optimistického“ cyklu NEDC. Kapacitu batérie nepoznáme, jej dodávateľom je ale známa spoločnosť CATL. Maximálna rýchlosť modelu sa zastaví na hodnote 140 km/h. Poznáme tiež cenu na čínskom trhu. Podľa Yicai Global má začínať na sume 24 700 $ (22 000 €) po započítaní tamojších dotácií.

Zrejme zaujímavá budúcnosť

Autonews v tejto súvislosti informuje, že výrobný závod bude spočiatku schopný produkovať 50 000 vozidiel ročne. Či má tento model globálne ambície zatiaľ nevieme. Také by ale mali mať ďalšie elektromobily, a to vďaka spomínanej spoločnosti Evergrande, ktorá je pomerne čerstvým 51-percentným vlastníkom NEVS.

Gigantická čínska developerská spoločnosť Evergrande pritom do elektromobility plánuje investovať 23 miliárd $, čo je podstatne viac ako majú v pláne tradičné automobilky, s výnimkou koncernov VW a Daimler. „Našou snahou je stať sa najväčšou a najsilnejšiu spoločnosťou v oblasti elektrických vozidiel na svete, a to do 3 až 5 rokov,“ povedal jej predseda, Hui Ka Yan. Evergrande má pritom „skúpených“ množstvo technológií a spoločností, ktoré sa venujú elektromobilite. Viac…

Zdroj titulnej fotografie: NEVS cez Saabworld

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čínsky developer prezentoval megalomanské plány v oblasti elektromobilov
Nemecký startup chce byť Teslou pre masy, aj vďaka elektromobilu za 16 000 €
Rivian považujú za druhú Teslu. Jeho elektromobily mieria aj do Európy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár