Elon Musk pomenoval svojho možného nástupcu na poste šéfa Tesly, uviedol údajne člen predstavenstva spoločnosti

1

Aktuálny súdny spor ohľadom odmien Elona Muska v Tesle mal priniesť zaujímavú výpoveď člena predstavenstva tejto spoločnosti. Podľa nej totiž Musk po prvýkrát pomenoval svojho možného nástupcu na poste generálneho riaditeľa. O ňom však zatiaľ môžeme len špekulovať.

Musk nechcel byť šéfom Tesly

Meno Elona Muska je z pochopiteľných dôvodov extrémne úzko spojené so spoločnosťou Tesla. Musk je pritom aj dlhoročným šéfom spoločnosti. V minulosti sa však viackrát vyjadril, že o tento post nestál. Musel sa ale prispôsobiť situácii a chopiť sa vedenia.

Elon Musk v tejto veci v roku 2020 uviedol, že sa stal dočasným „co-CEO“ Tesly v júni 2007. A to po prepustení vtedajšieho šéfa a zakladateľa Martina Eberharda kvôli zavádzaniu predstavenstva spoločnosti. Zhruba v 4. kvartáli 2007 sa stal novým co-CEO Michael Marks. Následne viedol Teslu Ze’ev Drori, a to v období od 1. do cca 3. štvrťroku 2008. Potom, po ďalšom kole financovania, Musk podľa vlastných slov nemal na výber a musel sa ujať postu šéfa Tesly.

Z ďalších Muskových vyjadrení z minulosti sa môže zdať, že sa silou mocou nedrží stoličky CEO. V spoločnosti chce zostať, kým bude mať pocit, že je to prínosné. Nie však nevyhnutne na pozícii jej šéfa. Musk tiež viackrát uviedol, že sa cíti byť hlavne inžinierom, a tak by si svoje uplatnenie v Tesle určite našiel.

Údajná prvá zmienka o nástupcovi

Ale prejdime už k aktuálnej záležitosti, ktorá naznačuje, že Musk premýšľa o svojom nástupcovi. Dokonca mal spomenúť aj jeho meno. To vyplýva z vyjadrení člena správnej rady spoločnosti Tesla Jamesa Murdocha, ktoré podľa správy Financial Times zazneli v jeho výpovedi v rámci súdneho sporu súvisiaceho s odmenami Elona Muska za dosiahnuté hospodárske výsledky, informoval Teslamag.

Mimochodom Muska v tejto veci zažaloval malý investor Richard Tornetta. Nepozdáva sa mu totiž odmena v podobe opcií na akcie, ktoré majú dnes hodnotu desiatok miliárd $. Podotýkame, že v čase, keď bol tento „kompenzačný balík“ schválený, asi nikto neveril, že Musk, ktorý nepoberá v Tesle žiadny plat, splní stanovené kritériá a privedie spoločnosť Tesla v rámci vytýčeného časového plánu k stámiliardovej trhovej hodnote či iným hospodárskym ukazovateľom.

Ale späť k hlavnej téme. Murdoch v rámci súdneho vypočúvania podľa Financial Times uviedol, že Elon Musk v nedávnych mesiacoch „vlastne“ (neformálne) určil svojho nástupcu na poste šéfa spoločnosti Tesla. Stať sa tak malo vôbec po prvýkrát.

Žiaľ, Murchod, ani nikto z vypovedajúcich doteraz nemali uviesť meno možného nástupcu, a tak sa v tejto veci začalo špekulovať. Spomínajú sa pritom mená Zach Kirkhorn (finančný riaditeľ Tesly), Drew Baglino (senior viceprezident Tesly pre pohonné ústrojenstvo a energetické inžinierstvo) či Herbert Diess (bývalý šéf VW Group), ktorému mal Musk údajne ponúknuť stoličku šéfa Tesly už v minulosti.

Taktiež sa však „hovorí“, že zmena na poste generálneho riaditeľa Tesly by nemala byť na pláne v dohľadnom období. Aj keď Elon Musk aktuálne po prebratí spoločnosti Twitter vyzerá tak, že by sa mu hodilo menej pracovných povinností. Na druhej strane, na extrémnu pracovnú záťaž je zvyknutý.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk údajne chcel, aby Teslu viedol terajší šéf koncernu VW Group
Elon Musk uviedol, v čom je podstata nového generálneho plánu pre Teslu
Šéf VW Group, ktorý presadil elektrifikáciu a obdivuje Teslu, končí

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Aj Elon Musk je len človek z mäsa a kostí !!! To čo on doteraz odkázal a dosiahol, by ini schopní manažéri nedokázali ani za niekoľko životov. To sa muselo podpísať na jeho fyzickom a duševnom „opotrebení“. Má svoj nárok na timeout. Robím si pritom starosti, ako teraz zvladne to, čo si terez začal s Twitrom! …..

Pridajte komentár