Štartuje celosvetová iniciatíva ohľadom nabíjacej infraštruktúry pre nákladné elektromobily

1

Elektrifikácia nákladnej dopravy je ďalším veľmi dôležitým krokom na ceste k nižším emisiám CO2 a iných. Preto je potrebné zabezpečiť jednotné štandardy v oblasti nabíjacej infraštruktúry, ako aj poradenstvo, ktoré uľahčí vstup tohto odvetvia do novej éry. No a o to sa snaží celosvetový projekt, ktorého hlavným iniciátorom je divízia nákladných vozidiel koncernu Daimler, konkrétne skupina E-Mobility Group.

Iniciatíva týkajúca sa nabíjacej infraštruktúry pre elektrické nákladné vozidlá (eTruck Charging Initiative) má umožniť záujemcom optimálny vstup do elektromobility v sektore nákladnej dopravy. Spočiatku sa zameria na depá nákladných motorových vozidiel, kde by sa tieto vozidlá mohli nabíjať. Vďaka tomu sa nabíjacia infraštruktúra dokáže prispôsobiť konkrétnym potrebám.

Okrem skupiny E-Mobility Group, ktorá je hlavným iniciátorom projektu, patria medzi najvýznamnejších aktérov zákazníci elektrických nákladných vozidiel, operátori rozvodnej siete, dodávatelia energie, ako aj výrobcovia zariadení na nabíjanie a poskytovatelia softvéru na nabíjanie.

Vďaka poznaniu vzájomných potrieb dokážu dodávatelia energie a poskytovatelia siete zosúladiť svoje požiadavky, čo urýchli mnohé procesy pri výstavbe potrebnej a zároveň trvalo udržateľnej a bezpečnej nabíjacej siete. Ťažisko aktivít leží aktuálne ešte v USA a Európe. Japonsko bude ďalším trhom. Jedným zo zámerov je vytvorenie celosvetovo jednotnej elektrickej architektúry.

Zameranie na 3 oblasti

Ekosystém určený na jednoduchší vstup do elektromobility pozostáva z troch rôznych oblastí: spolu so zákazníkmi si je treba objasniť hlavnú otázku, na aké profily použitia a trasy sú nákladné elektromobily vhodné už dnes. Na tento účel prináša skupina E-Mobility Group bezplatnú aplikáciu „eTruck Ready“, ktorá na základe existujúcich dĺžok trás určí pre zákazníkov realistický profil používania elektrických nákladných motorových vozidiel s vysokou výpovednou hodnotou.

Nabíjanie elektrických vozidiel autoparku je ďalším dôležitým faktorom, ktorý je potrebné integrovať do podnikového procesu. Preto je ďalším dôležitým bodom poradenstva analýza dep a zodpovedajúcej koncepcie vhodnej infraštruktúry spolu s inteligentnými riešeniami nabíjania.

Tretia oblasť sa zaoberá optimalizáciou celkových prevádzkových nákladov (TCO). Odborníci zo skupiny E-Mobility Group pritom diskutujú okrem iného o možnostiach financovania infraštruktúry z verejných zdrojov.

Zdroj: tlačová správa (Daimler)

Tesla bojuje o presadenie „mega“-výkonného nabíjacieho štandardu
Daimler vyrobil prvé elektrické ťahače pre zákazníkov. Predbehol Teslu?
Daimler chystá nabíjacie stanice so šialeným výkonom 3 000 kW a lepšie batérie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Jeden komentár

  1. Takáto iniciatíva pri samotnom zrode nákladných elektromobilov je mimoriadne záslužná. Predíde sa tým rôznym nabíjacím štandardom (ktoré sú dnes známe pri osobných elektromobiloch) a ďalším možným komplikáciám.

Pridajte komentár