„Najväčší nabíjací hub“ pre elektromobily v Európe je už v prevádzke

2

V Británii minulý mesiac otvorili modernú nabíjaciu stanicu, resp. hub pre elektromobily, ktorý má byť podľa zainteresovaných najväčším v Európe. Aktuálne ponúka 42 nabíjacích stojanov od 3 prevádzkovateľov, vrátane spoločnosti Tesla. Vďaka inštalovanej kapacite však má byť rozšíriteľný tak, aby naraz dokázal nabíjať až 400 vozidiel. A jeho súčasťou je aj veľká hybridná batéria.

S rastúcim počtom elektromobilov na cestách je samozrejme nevyhnutné aj adekvátne rozširovanie nabíjacích staníc. Rastie pritom aj potreba rozširovania nabíjacích bodov v rámci jednotlivých staníc, aby sa minimalizovalo či eliminovalo riziko plnej obsadenosti nabíjacích miest.

No a to si uvedomujú aj vo Veľkej Británii, ktorá má s elektromobilitou veľké plány. Na jej podporu vznikol aj nabíjací hub Energy Superhub Oxford. Ako sa uvádza v tlačovej správe k spusteniu projektu, hub je výsledkom spolupráce viacerých subjektov, a to spoločností Pivot Power (súčasť EDF Renewables), Fastned, Tesla a Wenea, ako aj Rady mesta Oxford.

Kapacita

Nabíjací hub na začiatok ponúka celkovo 42 nabíjacích miest, teda rovnako ako jedna z nabíjacích staníc od Tesly neďaleko Osla. Spoločnosť Tesla pritom v rámci oxfordského hubu nainštalovala 12 nabíjačiek Supercharger V3 s výkonom po 250 kW. Známy holandský prevádzkovateľ nabíjacej siete Fastned prispel 10 nabíjačkami s výkonom po 300 kW a podporou solárneho systému a spoločnosť Wenea nainštalovala 20 AC nabíjačiek s výkonom 7 až 22 kW.

najvacsia nabijacia stanica europa energy superhub oxford

Zdroj fotografie: Energy Superhub Oxford

Energy Superhub Oxford má inštalovaný výkon 10 MW, čo v budúcnosti umožní rozšírenie tejto nabíjacej stanice. Spomína sa pritom kapacita pre nabíjanie až 400 vozidiel naraz. Avšak za predpokladu, že veľká väčšina (350) bude využívať AC nabíjanie s výkonom 7 kW a 50 vozidiel sa bude nabíjať na DC nabíjačkách s výkonom 150 kW.

Priame pripojenie k sieti aj hybridná batéria

Nabíjací hub je napájaný energiou z obnoviteľných zdrojov, pričom je podporený hybridnou batériou aj priamym pripojením k el. sieti. Energy Superhub Oxford má byť pritom jediným nabíjacím hubom v Británii, ktorý je priamo pripojený k vysokonapäťovej prenosovej sieti National Grid, a to prostredníctvom 4-kilometrového podzemného kábla, ktorý je schopný dodávať 10 MW energie.

Súčasťou nabíjacieho hubu je aj hybridná batéria, ktorá slúži ako úložisko energie z obnoviteľných zdrojov v čase vysokej produkcie a ako energetická výpomoc v čase obmedzenej kapacity obnoviteľných zdrojov. Úložisko podporujúce miestnu sieť pritom kombinuje vanádovú prietokovú batériu od Invinity Energy Systems s výkonom 2 MW a kapacitou 5 MWh a li-ion batériu s výkonom 50 MW a kapacitou 50 MWh od Wärtsilä.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako budú vyzerať nabíjacie stanice budúcnosti?
Tesla chystá nové nabíjacie stanice Supercharger V4. Objavujú sa prvé detaily
Audi rozšíri projekt luxusných nabíjacích hubov, ktoré suplujú domáce nabíjanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Myslím si, že AC nabíjanie 7 – 11 kW nebude z časových dôvodov na takýchto verejných staniciach moc zaujímave! Nie je ani známe či ustálené, aká bude „hra so sadzbami“ za 1 kWh v duchu „čas sú peniaze“, pri vyšších DC výkonoch !!!

  2. No najvacsi asi len z pohladu celkoveho vykonu, funkcny najvacsi si myslim ze je Sortimo Innovationspark Zusmarshausen (SIZ). Ten ma cez 70ks 35 a 300kw nabijaciek. Navyse vyzera super aj designovo aj technicky vyrieseny.

Pridajte komentár