V Británii minulý mesiac otvorili modernú nabíjaciu stanicu, resp. hub pre elektromobily, ktorý má byť podľa zainteresovaných najväčším v Európe. Aktuálne ponúka 42 nabíjacích stojanov od 3 prevádzkovateľov, vrátane spoločnosti Tesla. Vďaka inštalovanej kapacite však má byť rozšíriteľný tak, aby naraz dokázal nabíjať až 400 vozidiel. A jeho súčasťou je aj veľká hybridná batéria.
S rastúcim počtom elektromobilov na cestách je samozrejme nevyhnutné aj adekvátne rozširovanie nabíjacích staníc. Rastie pritom aj potreba rozširovania nabíjacích bodov v rámci jednotlivých staníc, aby sa minimalizovalo či eliminovalo riziko plnej obsadenosti nabíjacích miest.
No a to si uvedomujú aj vo Veľkej Británii, ktorá má s elektromobilitou veľké plány. Na jej podporu vznikol aj nabíjací hub Energy Superhub Oxford. Ako sa uvádza v tlačovej správe k spusteniu projektu, hub je výsledkom spolupráce viacerých subjektov, a to spoločností Pivot Power (súčasť EDF Renewables), Fastned, Tesla a Wenea, ako aj Rady mesta Oxford.
Kapacita
Nabíjací hub na začiatok ponúka celkovo 42 nabíjacích miest, teda rovnako ako jedna z nabíjacích staníc od Tesly neďaleko Osla. Spoločnosť Tesla pritom v rámci oxfordského hubu nainštalovala 12 nabíjačiek Supercharger V3 s výkonom po 250 kW. Známy holandský prevádzkovateľ nabíjacej siete Fastned prispel 10 nabíjačkami s výkonom po 300 kW a podporou solárneho systému a spoločnosť Wenea nainštalovala 20 AC nabíjačiek s výkonom 7 až 22 kW.
Energy Superhub Oxford má inštalovaný výkon 10 MW, čo v budúcnosti umožní rozšírenie tejto nabíjacej stanice. Spomína sa pritom kapacita pre nabíjanie až 400 vozidiel naraz. Avšak za predpokladu, že veľká väčšina (350) bude využívať AC nabíjanie s výkonom 7 kW a 50 vozidiel sa bude nabíjať na DC nabíjačkách s výkonom 150 kW.
Priame pripojenie k sieti aj hybridná batéria
Nabíjací hub je napájaný energiou z obnoviteľných zdrojov, pričom je podporený hybridnou batériou aj priamym pripojením k el. sieti. Energy Superhub Oxford má byť pritom jediným nabíjacím hubom v Británii, ktorý je priamo pripojený k vysokonapäťovej prenosovej sieti National Grid, a to prostredníctvom 4-kilometrového podzemného kábla, ktorý je schopný dodávať 10 MW energie.
Súčasťou nabíjacieho hubu je aj hybridná batéria, ktorá slúži ako úložisko energie z obnoviteľných zdrojov v čase vysokej produkcie a ako energetická výpomoc v čase obmedzenej kapacity obnoviteľných zdrojov. Úložisko podporujúce miestnu sieť pritom kombinuje vanádovú prietokovú batériu od Invinity Energy Systems s výkonom 2 MW a kapacitou 5 MWh a li-ion batériu s výkonom 50 MW a kapacitou 50 MWh od Wärtsilä.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako budú vyzerať nabíjacie stanice budúcnosti?
Tesla chystá nové nabíjacie stanice Supercharger V4. Objavujú sa prvé detaily
Audi rozšíri projekt luxusných nabíjacích hubov, ktoré suplujú domáce nabíjanie
⚡ Europe’s most powerful #ElectricVehicle charging hub has arrived in Oxford! ⚡
Offering charging for 42 cars initially, and scope for 100s more, the hub will help @OxfordCity reach #NetZero and create a cleaner, greener city. #EnergySuperhubOxford💚https://t.co/wdmdhc8bu4 pic.twitter.com/WlKXxdndrq
— Energy Superhub Oxford (@ESOxford) July 5, 2022
2 komentáre
Myslím si, že AC nabíjanie 7 – 11 kW nebude z časových dôvodov na takýchto verejných staniciach moc zaujímave! Nie je ani známe či ustálené, aká bude „hra so sadzbami“ za 1 kWh v duchu „čas sú peniaze“, pri vyšších DC výkonoch !!!
No najvacsi asi len z pohladu celkoveho vykonu, funkcny najvacsi si myslim ze je Sortimo Innovationspark Zusmarshausen (SIZ). Ten ma cez 70ks 35 a 300kw nabijaciek. Navyse vyzera super aj designovo aj technicky vyrieseny.