TOP 20 najpredávanejších elektromobilov a plug-in hybridov za 1. polrok 2020

0

Elektromobily Tesla Model 3 a Renault Zoe sú dvoma najúspešnejšími vozidlami „do zásuvky“ v rámci predaja za prvý polrok 2020. Pomerne dobre sa darilo aj čínskym elektromobilom a tiež novinke Tesla Model Y, menej už plug-in hybridom v globálnom meradle.

Čo sa týka globálneho predaja áut do zásuvky (t.j. elektromobilov a plug-in hybridov) za korona-krízou poznačený prvý polrok 2020, tu jasne dominoval minuloročný bestseller Tesla Model 3. Na prekonanie elektrického sedanu strednej triedy by pritom nestačil ani súčet nasledujúcich piatich najpredávanejších modelov.

Pomyselnú striebornú priečku pritom obsadil najmä v Európe úspešný Renault Zoe. „Stupeň víťazov“ sa tiež ušiel dlhoročnému bestselleru Nissan Leaf, ktorý ale v ostatných rokoch začal ustupovať zo svojich pozícií. Na 4. mieste skončil „výpredajový“ Volkswagen e-Golf, ktorý bude nahradený pomerne dlho očakávaným modelom Volkswagen ID.3.

5. priečku obsadil jeden z viacerých čínskych modelov, ktoré sa nachádzajú v Top 20 –  BYD Qin Pro EV. Automobilka BYD pritom prinesie svoje elektromobily aj do Európy. Z čínskych výrobcov tiež zaujme e-mobility startup NIO, ktorý predáva pomerne drahé prémiové elektromobily (NIO ES6 – 19. miesto).

najpredavanejsie elektromobily 2020

Zdroj: EV-Volumes via Cleantechnica

Plug-in hybridom sa moc nedarilo

Najúspešnejším plug-in hybridom sa stal sedan BMW 530e na 6. mieste. V Top 20 sa pritom umiestnili len 3 modely tohto druhu, čo podčiarkuje dominanciu elektromobilov nad plug-in hybridmi.

Výborne obstál aj jeden z najčerstvejších elektromobilov na trhu, Tesla Model Y, ktorá sa začala dodávať zákazníkom až v polovici marca. Tá skončila na 13. mieste, pričom je doteraz dostupná len na severoamerickom trhu. Tesla Model X obsadila 15. priečku, Model S sa do Top 20 nedostal.

V Európe „trošku“ inak

V rámci rebríčka predaja elektromobilov a plug-in hybridov v Europe za 1. polrok 2020 si Tesla Model 3 a Renault Zoe svoje pozície prehodili. Ďalšie modely v poradí za nimi dosť výrazne zaostali. V Európe sa pritom plug-in hybridným vozidlám darilo podstatne viac ako v rámci globálneho trhu. Veď v Top 20 sa umiestnilo až 10 modelov. Najúspešnejším z nich bolo Mitsubishi Outlander PHEV na 4. mieste.

najpredavanejsie elektromobily 2020 europa

Zdroj: EV Sales

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Marco Verch/Flickr

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ktorým elektromobilom a plug-in hybridom sa darí na Slovensku najviac?
Tesla Model 3 je jednoznačne najpredávanejším elektromobilom za rok 2019
20 najpredávanejších elektromobilov a plug-in hybridov v Európe za rok 2019

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár