Tesla Model 3 je jednoznačne najpredávanejším elektromobilom za rok 2019

6

Ako sa dalo predpokladať, Tesla Model 3 sa stala celosvetovo najpredávanejším elektromobilom za rok 2019. „Prekvapením“ však môže (a nemusí) byť jej náskok pred ďalšími vozidlami v poradí.

Tesla Model 3 si poprvýkrát získala masovejšiu pozornosť, keď Elon Musk vyhlásil, že základná verzia bude stáť 35 000 $ (bez DPH). Trvalo pritom roky, kým Tesla uviedla túto verziu na trh, aj to len na krátky čas. Jej stiahnutie z oficiálnej ponuky odôvodnila tým, že o ňu nebol dostatočný záujem, pretože zákazníci uprednostňovali drahšie verzie.

Takže ani vyššia cena Modelu 3 nebola prekážkou pre ovládnutie predajov za minulý rok. Jej konkurenti na ďalších pozíciách sú pritom podstatne lacnejšími vozidlami, čo je ďalším dôkazom obrovského úspechu tohto sedanu strednej triedy.

S veľkým náskokom

Prejdime už ale ku konkrétnym číslám. Podľa údajov EV Volumes, ktoré uverejnil portál Cleantechnica, sa v minulom roku predalo 301 000 kusov Tesly Model 3. To je takmer 3-násobne viac ako v prípade 2. vozidla v poradí – BAIC EU a vyše 4-násobne viac ako v prípade Nissanu Leaf, ktorý je ešte stále historicky najpredávanejším elektromobilom na svete. 3 z 5 najpredávanejších elektromobilov pritom pochádzajú od čínskych výrobcov.

najpredavanejsie elektromobily 2019

Zdroj obrázku: Cleantechnica.com. Zdroj dát: Ev-volumes.com

A nič nenasvedčuje tomu, že by sa mal rast predaja Tesly Model 3 zastaviť. Veď dopyt po elektromobiloch vo všeobecnosti rastie, pričom konkurencia zatiaľ vážnejšie neohrozuje najdostupnejší elektromobil od Tesly. Zvedaví sme pritom na záujem o ambiciózne elektromobily Volkswagen ID.3 či Ford Mustang Mach-E. Tie sa však dostanú na trh až v 2. polovici tohto roka, pričom sa nezdá, že by mali výrobcovia spočiatku produkčné kapacity na úrovni Tesly.

Tesla navyše rozbehla výrobu Modelu 3 v Číne, pričom by mohla čoskoro produkovať 3 000 vozidiel za týždeň. Tieto vozidlá by mali byť navyše lacnejšie, čo by malo zvýšiť záujem.

Ďalšie želiezko v ohni

Tesla už čoskoro spustí výrobu a zrejme aj dodávky ďalšieho svojho želiezka v ohni, ktoré má zrejme ešte väčší predajný potenciál ako Model 3. A tým je crossover strednej triedy, ktorý vychádza z Modelu 3 – Tesla Model Y. Elon Musk pritom povedal, že zákazníci by mohli za pár rokov požadovať 750 000 ks Modelu 3 a 1 250 000 ks Modelu Y ročne.

Nuž dúfame, že „globálna“ konkurencia ponúkne už čoskoro množstvo výborných elektrických modelov, ktoré riadne zamiešajú predajnými štatistikami už v najbližších rokoch, pričom sa dočkáme „stlačenia“ ich predajných cien.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla vraj uvažuje o veľkom znížení cien Modelu 3 vyrábaného v Číne
Rok 2020 bude rokom elektrických áut, tvrdia analytici z priemyslu
Tesla údajne informuje svojich zákazníkov o spustení dodávok Modelu Y

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Nebýt Tesly automobilky by ještě dalších 20 let tvrdily, že elektromobily nejdou ekonomicky vyrábět. I pro Teslu to byl ořech, ale zdá se, že už to zvládli.

    • Ten postoj automobiliek a ropnej lobby je ukážkou všeobecne prevládajúceho egoizmu a ignorancie, keď vo svojom egoistickom záujme tak dlho ignorovali potreby životného prostredia, až vznikla obrovská spoločenská objednávka, ktorú ukážkovo splnila Tesla.

      • Máte úplnú pravdu. Perfektne na to sedí jeden z Murphyho zákonov – ľudia sa začnú správať rozumne, až keď vyčerpajú všetky ostatné možnosti…

Pridajte komentár