Vyhlásili najlepší nabíjací hub na svete. Čo ponúka?

3

Anketa „Najlepší hub pre elektromobily na svete“ za rok 2024 spoznala svojho víťaza. Ide o nabíjaciu stanicu, resp. komplexný nabíjací hub, ktorý sa nachádza v „Mekke elektromobility„, teda Nórsku. Čo všetko ponúka?

Spoločnosť Insight Research zorganizovala anketu, ktorej cieľom bolo nájsť najlepšiu nabíjaciu stanicu pre elektromobily na svete, informovala jej partnerská platforma Global Convenience Store Focus. Ako sa dalo čakať, medzi nominovanými boli najmä komplexné huby, ktoré poskytujú rôzne služby nad rámec tých nabíjacích.

Nominácie

Do súťaže bolo nominovaných 24 nabíjacích hubov, z ktorých sa najskôr vybrala finálová desiatka. V nej sa pritom nachádzali huby z Veľkej Británie, Nórska, Číny, Nemecka a Švédska. A hlasujúci pochádzajúci z tohto odvetvia na základe vyše 2 300 hlasov určili top trojicu a víťaza.

Na treťom mieste skončila nabíjacia stanice z Nemecka, druhá priečka sa ušla lokalite zo Švédska a „Najlepší hub pre elektromobily na svete “ za rok 2024 pochádza z Nórska. Konkrétne sa nachádza v rámci diaľničnej lokality pri meste Mandal, pričom hub s celkovou veľkosťou pozemku 10 500 m2 sa volá Able Mandal.

Víťazný hub

Lokalita Able Mandal okrem množstva nabíjacích bodov ponúka napr. vyhradené nabíjanie pre osobné a nákladné vozidlá, energiu z obnoviteľných zdrojov, ochranu vo forme strechy, toalety, interiérové a exteriérové zázemie, bezplatné Wi-Fi pripojenie, detské ihrisko, oddychové zóny, rôzne možnosti občerstvenia v rámci prevádzok McDonald a Deli de Luca či autoumyváreň.

Elektromobilisti majú v rámci hubu Able Mandal k dispozícii 16 DC nabíjačiek s výkonom max. 200 kW od spoločnosti Kempower. AC nabíjacích bodov je 30. Stanica pritom počíta s ďalším rozširovaním, a to o 8 DC nabíjačiek. Plánuje sa tiež inštalácia solárnych panelov a veľkokapacitného batériového úložiska.

Priemerná doba nabíjania na stanici sa pohybuje v rozmedzí 24 až 28 min, priemerný počet nabíjaní za mesiac v období apríl – december 2023 dosiahol číslo 1 631 a miera bezporuchovosti nabíjačiek bola 96,4 % prevádzkového času. Zákazníci majú pritom k dispozícii rôzne metódy platby za nabíjacie služby – prostredníctvom RFID kariet, mobilných aplikácií a platobných kariet (via QR). A chystá sa aj implementácie NFC platieb kartou.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V SR vyrastie najvýkonnejší nabíjací hub v Európe, informuje slovenský Ejoin
Ako budú vyzerať nabíjacie stanice budúcnosti?
V Bratislave sa stavia „najmodernejšie nabíjacie centrum v strednej Európe“
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

 1. Ešte autoservis, nákupné, biznisové, zdravotné a kultúrne centrum a bude to komplet. Z nabíjania sa stane voľnočasová aktivita a z elektromobility nový životný štýl.

  • A co tak to trocha obratit ?
   Autoservis, nákupné, biznisové, zdravotné a kultúrne centrum a k tomu nabijanie a bude to všetko.
   Nabijaj tam kde chceš traviť čas.
   Ludia pridu do nakupneho centra a auto zaparkuju v garazi/na parkovisku, pridu do servisu a auto stoji na parkovisku kym ho vezmu, idu k lekarovy a auto stoji na parkovisku, a dokonca ide do prace, na stretnutie, na sportovisko a auto stoji na nejakom parkovisku. Nie je vhodne nabijať prave vtedy?
   Takže nabijanie nie je a nebude životny štýl, je to proste vec ktoru možeš robiť počas aktivity ktoru robiť chceš.
   Za mna by vyhrala nabijačka na parkovisku pri plavarni v Trnave, je priam suprova, kym si zaplavem tak sa mi nabije auto, nečakal som, nabilo sa samo.
   Nepozerajte na všetko negativne preto že aktualne žijete nejake, keď budete mať elektroauto tak bude všetko hneď jasne a bezproblemove.

 2. Nemá význam hlbšie diskutovať! Do 5 rokov bude nabíjanie novších BEV porovnateľné s tankovaním! Nenastane rozmach voľnočasových centier okolo nabíjačiek. Skôr budú rýchlonabíjačky dopĺňať „sortiment“ existujúcich centier nákupu a zábavy, ako píše kolega vyššie, no a potom aj diaľničné odpočinkové centrá!

Pridajte komentár