Pokročilý európsky nabíjací systém od Bosch má urobiť z nabíjania zážitok

4

Spoločnosť Bosch prichádza s pokročilým systémom pre nabíjanie elektrických vozidiel v Európe, ktorý zahŕňa komfortný prístup k obrovskému počtu nabíjacích staníc či súvisiace nadštandardné služby a aplikácie, ktoré majú urobiť z nabíjania zážitok.

 • Od Andalúzie až po polárny kruh: Prístup k jednej z najväčších nabíjacích sietí v Európe
 • Všetko na jednom mieste: viac ako 150 000 nabíjacích staníc v jednej aplikácii
 • Nabíjacia sieť neustále rastie: 200 000 nabíjacích staníc do konca roku 2020
 • Pokročilé podporné služby ponúkajú viac než len nabíjanie

Bezstarostné nabíjanie. Tieto dve slová opisujú to, po čom túžia vodiči elektromobilov. Chcú rýchlo nájsť voľnú nabíjaciu stanicu, prihlásiť sa bez nutnosti zadávať meno a heslo, rovnako jednoducho za nabíjanie zaplatiť a čakanie zmysluplne využiť.

Preto Bosch vyvíja nabíjacie služby, ktoré vodičom teraz umožňujú prístup k jednej z najväčších nabíjacích sietí v Európe. Pomocou smartphonu nájdete viac ako 150 000 nabíjacích bodov v 16 európskych krajinách. Prihlásenie, nabíjanie a platenie na nabíjacích staniciach zvládnete za pomoci pár kliknutí – transparentnosť nákladov je samozrejmosťou.

Aplikácie pre vyhľadávanie nabíjacích staníc

Celoeurópska sieť nabíjacích staníc spoločnosti Bosch v súčasnej dobe zahŕňa viac ako 150 000 nabíjacích miest, ku ktorým majú vodiči prístup prostredníctvom centrálnej platformy aplikácie. Spoločnosť uzatvára zmluvy s prevádzkovateľmi a poskytuje technické pripojenie nabíjacích staníc, napríklad prostredníctvom roamingu.

Pre vodičov elektromobilov to znamená, že s inteligentnou aplikáciou Bosch „Charge My EV“ alebo partnerskými poskytovateľmi, kedykoľvek nájdete voľné nabíjacie stanice – či už v bezprostrednom okolí alebo na cestách. Nabíjacia sieť Bosch tiež neustále rastie: do konca roku 2020 by malo byť v celej Európe integrovaných približne 200 000 nabíjacích staníc.

Menej starostí počas nabíjania

Iba v Nemecku bolo v máji 288 taríf pre elektromobily (zdroj: EuPD Research, máj 2020). Výber pre motoristov končí často v tarifnej džungli – najmä preto, že časť poskytovateľov v súčasnej dobe prechádza z paušálnych sadzieb na vyúčtovanie podľa kilowatthodín. Bosch zbavuje používateľov zložitého hľadania a jasne uvádza, aké účtovanie nákladov pre jednotlivé nabíjacie stanice a aké podmienky použitia platia.

To konečne umožní spontánne nabíjanie bez predchádzajúcej komplexnej registrácie na doposiaľ nepoužitej nabíjacej stanici. Riešenie spoločnosti Bosch tiež zjednodušuje platby: Používatelia zaplatia uloženou kreditnou kartou a prostredníctvom aplikácie získajú každý mesiac prehľad o svojich nákladoch za nabíjanie.

Pokročilé podporné služby

„V budúcnosti bude nabíjanie viac než iba doplnením elektriny. Kľúčom k tomu je nový spôsob personalizácie celého procesu nabíjania,“ uvádza Bosch. Spoločnosť Convenience Charging vyvíja sieťové navigačné a nabíjacie riešenie, v ktorom informačný a elektrický pohon úzko spolupracujú.

Vďaka Convenience Charging vodiči elektromobilov vždy vedia, ako ďaleko môžu so svojím aktuálnym stavom nabitia batérie dôjsť a kde môžu svoje vozidlo nabiť. Ak je avizovaná nabíjacia stanica na plánovanej trase obsadená, zastávka na nabíjanie sa automaticky prepočíta a navigácia sa odpovedajúcim spôsobom upraví.

nabijanie elektromobilov

Zdroj: Bosch

Odporúčanie trasy a nabíjacej stanice sú tiež prispôsobené individuálnym preferenciám vodičov. Môžete napríklad určiť, či má byť nabíjanie veľmi rýchlo alebo lacno. Je možné tiež zadať požiadavku na nabíjacie stanice pri reštauráciách alebo s bezplatnou Wi-Fi.

Pomocou Convenience Charging bude v budúcnosti tiež možné lepšie využívať čakanie pri nabíjaní, pretože vodiči si budú môcť napríklad nechať doručiť nákupy priamo na nabíjaciu stanicu alebo uplatniť kupóny a zľavové poukážky v blízkych reštauráciách alebo nákupných centrách. A to najlepšie nakoniec: Riešenie pre navigácie a nabíjanie sa vďaka procesom strojového učenia neustále zlepšujú. Odporúčanie a jednotlivé služby sa s každým procesom nabíjania spresňujú a nabíjanie už tak nie je iba povinnosťou.

Zdroj: tlačová správa (Bosch)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvá britská „elektrická ulica“ pre elektromobily je dobrou inšpiráciou
Startup ponúka riešenie nabíjania elektromobilov pre obyvateľov bytoviek
Čerpacími stanicami budúcnosti sú garáže a parkovacie miesta

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

4 komentáre

 1. Prosím vymazať túto správu.. Je to len zbytočný spam.. Nič pokročilé Bosch nemá, a navyše existuje minimálne 10 iných aplikácií, ktoré sa môžu pochváliť miliónom nabíjacích staníc v „jednej aplikácii“

  • Jozef Kotík on

   Možno že Bosch nič pokročilé nemá, nehádam sa. Nie som totiž odborník v tejto oblasti.
   Ale ja mám automatickú práčku Bosch (typ MAX 4) a niekoľko ďalších výrobkov Bosch a všetky sú „takmer dokonalé“.
   Držím sa hesla – nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci.
   A to je len vrchol ľadovca – to čo je vidieť. Nevidno tie kvantá elektromotorov, riadiacich systémov a spústu iných vecí, ktoré dodáva iným výrobcom.
   Preto nechápem, prečo by mal Bosch ponúkať niečo, čo nie je pokročilé.
   Alebo naopak – prečo by mal byť Bosch ticho v tejto oblasti? Len preto, že to už ponúka 10 iných aplikácií?
   Keď niekto seriózny urobí seriózny test a porovnanie 11 – tich aplikácií, potom sa môžme o veci trebárs pobaviť.
   Čo Ty na to, Lubo?

   • Máte pravdu, hlavně ať to někdo dobře vyřeší – ideálně jedna karta „komplet svět“ nebo samozřejmě alespoň „komplet Evropa“. Prostě aby se to alespoň trochu přiblížilo už existujícímu a už existujícímu ideálu Superchargerů od Tesly. Tam nepotřebujete žádnou kartu, jen zasunete zástrčku do své Tesly a nabíjíte (nabíječka pozná o jaké auto jde, potažmo o jakého majitele). O všechno další se postará Tesla, jednou měsíčně dostanete vyúčtování. Na displeji v autě vidíte načerpanou el. enerigii i okamžitou cenu ve vaší měně.

 2. Bosch zase vynalézá kolo…
  Proč asi Tesla Charger nemá/nepotřebuje display? Asi proto, že stačí zasunout a už se nabíjí. Co by na tom šlo ještě zjednodušit?

Pridajte komentár