Nabíjanie elektromobilov zdarma? Volta ukazuje ako na to

2

Aj keď sú elektromobily nabíjané väčšinou doma, čo prináša ich majiteľom veľké úspory z hľadiska prevádzkových nákladov, čím sa minimálne z časti kompenzujú pomerne vysoké obstarávacie náklady, nabíjanie na verejných nabíjacích staniciach môže podstatne predražiť cestovanie elektrickým vozidlom. Avšak nemusí.

Pre porovnanie, 1 kWh elektrickej energie vyjde v rámci domácnosti cca na 0,10 až 0,15 € (v závislosti od doby, kedy sa nabíja – „nočný“ prúd je lacnejší), v sieti najväčších slovenských prevádzkovateľov nabíjacích staníc v základe na 0,39 až 0,45 € (DC rýchlonabíjanie) či na 0,25 € v rámci slovenských Tesla Superchargerov. Nabíjanie cez ultra-nabíjačky (do 350 kW) však môže stáť aj viac ako 1 € za kWh.

Preto je bezplatné nabíjanie na rýchlonabíjacích staniciach určite príjemným benefitom, ktorý ponúkajú napr. aj niektoré obchodné siete. A ponúkne ho aj americký startup Volta, ktorý sa špecializuje na nabíjaciu infraštruktúru. Ekonomickú udržateľnosť mu pritom majú zabezpečiť  rýchlonabíjacie stanice, ktoré budú zobrazovať reklamy prostredníctvom obrovských displejov, informuje portál Electrive.

Takéto nabíjačky budú logicky umiestnené v rušných obchodných oblastiach, takže napríklad na kľúčové dopravné uzly v rámci odpočívadiel či čerpačiek pri diaľniciach treba zabudnúť. Na druhej strane, posádka nabíjaného vozidla bude maž široké možnosti ako stráviť voľný čas.

Obmedzený čas

Takéto nabíjacie stanice navyše môžu pomôcť tým, ktorí nemajú možnosť lacného domáceho nabíjania. Treba však dodať, že nabíjanie zdarma bude časovo obmedzené, a to na 30 min. Keďže však budú tieto nabíjačky disponovať výkonom 50 až 100 kW, za túto „free“ dobu dobu bude možné získať značný dojazd. A to najmä v prípade elektromobilov, ktoré dokážu naplno využiť nabíjací výkon stanice.

30 min obmedzenie môže tiež zabezpečiť lepšiu dostupnosť a efektívnejšiu využiteľnosť týchto nabíjacích staníc. A tí čo budú potrebovať nabíjať dlhšie, tak si jednoducho zaplatia za zvyšný čas. A malo by ich to vyjsť celkovo lacnejšie, ako keby nabíjali na bežne spoplatnených nabíjačkách.

Na začiatok 150 nabíjačiek

V počiatočnej fáze vybuduje Volta 150 nabíjacích staníc (prvá je už v prevádzke), pričom tie vyrastú najskôr v amerických štátoch a mestách Connecticut, Los Angeles, San Francisco, Chicago a Washington. Dúfame pritom, že sa bude spoločnosti dariť natoľko, že sa časom rozhodne expandovať aj do Európy a inšpiruje svojim obchodným modelom aj ďalšie spoločnosti. Veď aj toto je spôsob propagácie elektromobility.

nabijanie elektromobilov zadarmo volta

Zdroj: Volta

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čerpacími stanicami budúcnosti sú garáže a parkovacie miesta
Tesla chce budovať nabíjacie stanice aj pri bytovkách
Nemecký startup bude poskytovať elektrické vozidlá zdarma

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár