Prvá britská „elektrická ulica“ pre elektromobily je dobrou inšpiráciou

3

Pre obyvateľov bytových domov bez vlastnej príjazdovej cesty či garáže je nabíjanie elektromobilov ťažkým orieškom, pričom „alternatívne“ nabíjanie na vzdialených verejných nabíjacích staniciach môže prinášať značnú mieru diskomfortu. Londýnska štvrť Westminster však ukazuje, ako sa s daným problémom vysporiadať.

Siemens predstavil v Británii tzv. „Elektrickú ulicu“, ktorá je dlhá 800 metrov a je plne pripravená podporovať elektrické vozidlá. Z tohoto dôvodu získala označenie „Electric Avenue, W9”.

V rámci projektu bolo upravených 24 pouličných lámp verejného osvetlenia, ktoré dnes fungujú ako nabíjacie miesta, a to za použitia existujúcej mestskej infraštruktúry. Obyvatelia si teraz môžu nabíjať svoje elektromobily na rôznych miestach v celej londýnskej Sutherland Avenue.

V nasledujúcom období plánuje mestská časť rovnakým spôsobom upraviť ďalšie 2 ulice. Westminsterská metská rada má pritom vo svojej štvrti viac nabíjacích bodov ako ktorýchkoľvek miestny úrad v Británii. V meste je celkovo 296 „lampových“ nabíjacích bodov, 24 z nich na spomínanej „Electric Avenue, W9“.

V priebehu budúceho roka chce mať mesto 1 000 nabíjacích bodov, čo má zodpovedať 40 % nárastu registrácií elektrických vozidiel v ostatných mesiacoch.

Transformácia Sutherland Avenue využíva pre nabíjacie miesta už existujúcu infraštruktúru a vytvára tak jednoduchú a rýchlu sieť, ktorá cieli na nabíjanie 8 000 elektromobilov či plug-in hybridov. To zodpovedá odhadu počtu registrovaných vozidiel vo štvrti Westminster do roku 2025.

„Nabíjacie stĺpy verejného osvetlenia ponúkajú obyvateľom bez príjazdových ciest veľmi pohodlný, lacný, obnoviteľný a energetický šetrný spôsob nabíjania elektromobilov. Autá trávia 95% času zaparkované, preto má zmysel ich nabíjať, keď vodič napríklad spí alebo pracuje. Naša technológia je navrhnutá tak, aby bola nízkonákladová pri inštalácii aj údržbe a nepredstavovala veľkú finančnú záťaž pre vodičov ani mestskú časť,“ povedal Daniel Bentham, gen. riaditeľ spoločnosti Ubitricity UK, ktorá sa na projekte podieľa.

Zdroj: tlačová správa (Siemens)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenská firma začala s inštaláciou nabíjačiek v rámci lámp verejného osvetlenia
Telekom začal meniť svoje rozvodné skrine na nabíjačky pre elektromobily
Startup ponúka riešenie nabíjania elektromobilov pre obyvateľov bytoviek

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

3 komentáre

  1. Aké jednoduché! Stačí, aby mala záujem mestská rada a možné je všetko!
    Pre mnohých je však oveľa jednoduchšie nájsť hromady výhovoriek, prečo to možné nie je!
    Nie je tak?

Pridajte komentár