Slovenskí elektromobilisti by mohli vďaka novým tarifám ušetriť na elektrine

0

Riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA) rokoval s predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o zavedení nových taríf, ktoré súvisia s nabíjaním elektromobilov. Okrem iného to môže priniesť nižšie náklady pri nabíjaní e-áut, uľahčenie budovania a prevádzkovania nabíjacích staníc či podporu stabilizácie siete.

Zhruba 3 mesiace dozadu zverejnila SEVA tlačovú správu, v ktorej informovala, že navrhuje zavedenie dvoch nových „e-taríf“ pre nízkonapätové (NN) a vysokonapäťové (VN) siete. NN e-tarifa by pritom bola určená výhradne pre domácnosti a firmy, ktoré nabíjajú elektrické vozidlá. VN e-tarifa by sa zas mala využívať „pre pripojenie nabíjacích miest s väčším výkonom alebo s väčším počtom nabíjacích bodov.“

„Novou NN e-tarifou chceme umožniť, aby zákazníci mohli zapojiť svoj elektromobil do tzv. inteligentného nabíjania a pomocou rôznych úrovní ceny, podľa toho, či je špička, alebo je elektriny naopak prebytok, dokázali šetriť. Nepriamo však takto môžu aj výrazne napomôcť k stabilite energetickej sústavy, keďže sa tak dá dynamicky ovplyvňovať dopyt po elektrine,“ informovala vo svoje správe SEVA.

SEVA v tejto veci dodala, že vzhľadom na nastavenie legislatívy nie je také niečo dnes možné. Vyjadrila však presvedčenie, že sa jej podarí vykomunikovať zmenu s novým vedením ÚRSO. A o to sa podľa aktuálnej správy SITA aj snaží.

Rokovanie už prebehlo

Tlačová agentúra SITA upozornila, že v tejto veci rokoval riaditeľ SEVA Patrik Križanský s predsedom ÚRSO Andrejom Jurisom v Bratislave. To však nie je všetko, čo chce SEVA dosiahnuť. Navrhuje totiž zaviesť VN e-tarifu ako „jednozložkovú tarifu pre pripojenie na VN strane v prípade, keď je prípojné miesto využívané aj na účely nabíjania elektromobilov.“

To má podľa nej zreálniť náklady pre pripájanie a prevádzku nových nabíjacích staníc. Predovšetkým tých s vyšším výkonom, resp. vyšším počtom nabíjacích stojanov na jednom mieste.

„Podporujeme rozvoj využívania elektromobilov na Slovensku, samozrejme, možné zavedenie nových taríf nesmie mať negatívny dopad na ceny elektriny pre zraniteľných odberateľov,“ povedal podľa SITA Andrej Juris a dodal, že v tejto veci bude dôležitá reakcia distribučných spoločností.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Chystané dotácie na elektromobily v SR: Väčší balík peňazí, nižší príspevok
Ktorým elektromobilom a plug-in hybridom sa darí na Slovensku najviac?
MH SR spustí upravené druhé kolo dotácií na nabíjacie stanice

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár