Praha chce premeniť 3 000 lámp verejného osvetlenia na nabíjačky pre e-autá

2

Hlavné mesto Českej republiky chce vďaka lampám verejného osvetlenia vytvoriť 6 000 nabíjacích bodov pre elektromobily a plug-hybridy. Reaguje tým na zvyšujúci sa počet elektrických vozidiel.

V Prahe sa podľa radného Jana Chabra aktuálne nachádza okolo 300 nabíjacích miest. Podľa plánov mesta má v budúcom roku pribudnúť ďalších 100. Do roku 2030 má však byť v Prahe zhruba 100 000 elektromobilov, takže bude potrebné vybudovať veľké množstvo nových nabíjacích staníc, uvádza portál oEnergetice.

Jedným z riešení je pritom úprava lámp verejného osvetlenia tak, aby mohli slúžiť ako nabíjačky pre vozidlá. Podľa projektu sa v hlavnom meste Česka nachádza približne 30 000 lámp, ktoré sú vhodné na spomínanú transformáciu.

3 000 z nich má do 6 rokov začať slúžiť aj ako nabíjacie zariadenie pre e-autá. Jedna lampa pritom bude schopná obslúžiť 2 vozidlá. Tranformácia lámp na nabíjačky má podľa Chabra prebehnúť počas plánovanej obnovy kabeláže (celková dĺžka 300 km), čím sa ušetria náklady.

Prvé „nabíjajúce lampy“ by mali byť dostupné v historickom a širšom centre Prahy. Chabr má v januári alebo februári predložiť vykonávaciu dokumentáciu, vrátane návrhu rámcových zmlúv. Schválenie bude v kompetencii rady hlavného mesta.

Aj v SR

Nabíjacie stanice integrované do lámp verejného osvetlenia máme aj na Slovensku. Napr. prešovská firma Seak Energetics inštalovala jedny z prvých v rámci skúšobnej prevádzky v Bratislave na Železnej Studienke. Toto riešenie sa však má objaviť aj v ďalších slovenských mestách.

Tranformácia rozvodných skríň

Ďalším zaujímavým riešením pri budovaní „AC“ nabíjacej infraštruktúry v mestách je tranformácia existujúcich rozvodných skríň na nabíjacie stanice. Takéto projekty pritom už rozbehli v Nemecku a Veľkej Británii. Nemecký Telekom má vytvoriť až 12 000 takýchto nabíjacích miest s 1 alebo 2 zásuvkami. Britské konzorcium plánuje pretransformovať na tento účel 1 200 rozvodných skríň počas prvých 18 mesiacov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škoda sprevádzkovala svoju prvú špeciálnu nabíjačku s kinetickou batériou
Slovenský AgeVolt ponúka unikátny nabíjací systém pre elektromobily
Majitelia elektromobilov zablokovali čerpaciu stanicu, aby poukázali na „opačný“ problém

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár