Ropný gigant tvrdí, že nabíjacie stanice budú ziskovejšie ako „čerpačky“

17

Jedna z najväčších ropných spoločností na svete, BP, ktorá má snahu transformovať sa na „energetickú“ firmu, podniká aj v oblasti nabíjacej infraštruktúry. Aktuálne pritom prichádza so zaujímavými zisteniami a tvrdeniami ohľadom ziskovosti nabíjacích staníc pre elektromobily, ktoré by mohli akcelerovať túto oblasť.

Agentúra Reuters prináša vyjadrenia spoločnosti BP ohľadom jej podnikania týkajúceho sa nabíjania elektromobilov. Dozvedáme sa pritom, že rýchlonabíjacie stanice spoločnosti BP sú blízko toho, aby sa stali ziskovejšími ako čerpacie stanice, resp. tankovanie spaľovacích áut.

Reuters tiež uvádza, že podnikanie v oblasti nabíjania elektromobilov je pre BP a jej konkurentov už roky stratové, a to v dôsledku vysokých investícií do expanzie. Neočakáva sa pritom, že táto divízia BP bude celkovo zisková pred rokom 2025. Avšak BP vidí veľmi pozitívne signály.

Rýchlonabíjacie stanice BP sa totiž z hľadiska marže blížia k úrovniam, ktoré sa týkajú tankovania benzínu. A Emma Delaney, šéfka oddelenia zákazníkov a produktov spoločnosti BP, hovorí, že sa blížia k stavu, v ktorom budú obchodné fundamenty pre rýchle nabíjanie lepšie ako v prípade paliva.

Podľa poradenskej spoločnosti Thunder Said Energy je pritom maloobchodná marža v rámci čerpacích staníc okolo 0,17 GBP/galón (0,053 €/l), čo má zodpovedať zhruba 0,004 GBP/kWh (0,0048 €/kWh).

Taktiež sme sa dozvedeli, že nabíjanie v sieti BP vrástlo v rámci 3. štvrťroka 2021 o 45 % v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom. A to z hľadiska „predanej elektriny“, čiže zrejme celkového poskytnutého objemu v kWh.

Rozširovanie infraštruktúry

Spomínané je pravdepodobne dôvodom, prečo má BP rozšíriť svoju nabíjaciu sieť z aktuálnych 11 000 nabíjacích bodov na 70 000 do roku 2030. Konkurenčný ropný gigant Shell má pritom ešte ambicióznejšie plány – 500 000 nabíjacích bodov do roku 2025.

Tu však treba povedať, že kým Shell sa zameriava na rôzne druhy nabíjania, vrátane „pomalého“ AC, ktoré sa zavádza jednoduchšie, rýchlejšie a lacnejšie, BP sa sústreďuje na rýchle a ultrarýchle nabíjanie, ktoré je pre túto spoločnosť oveľa zaujímavejšie z obchodného hľadiska, resp. marží.

Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, toto by mohla byť veľmi dobrá správa. Veď ak bude tento biznis vysoko ziskový, pustí sa do neho ďaleko viac hráčov, z čoho môžu elektromobilita a elektromobilisti len profitovať. A to v podobe široko dostupnej kvalitnej nabíjacej infraštruktúry, doplnkových služieb a samozrejme nižších cien nabíjania vďaka konkurenčnému boju. Ďalším benefitom by mohlo byť to, že už nebude potrebná finančná či iná podpora zo strany vlád či EÚ.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ropný gigant BP chce zabezpečiť elektromobily, ktoré sa nabijú za 5 min
„Historický míľnik“: Na čerpačke nahradili všetky pumpy nabíjačkami pre elektromobily
Shell premení svoju „čerpačku“ na moderný nabíjací hub

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

17 komentárov

 1. Vysoká ziskovosť na jednej strane ale znamená o to vyššie náklady na druhej, teda našej, strane. Kto a čo bude regulovať „vysokú mieru zisku“ na prijateľnej úrovni pre obe strany? Tržné zákony na to často nestačia! Málo kto pritom dnes odhadne vývoj cien elektriny na rok dopredu …

  • To akože chcete aby štát nariadil cenu za dobitie auta?! Čo sme Venezuela?!
   Z akého dôvodu by toto nemal riešiť trh? Pri benzínkach trh celkom dobre funguje. Kde vidíte problém?

  • Vysoke ceny na verejnych nabijackach trochu umravni moznost ludi si nabijat doma, ci uz zo zasuvky, alebo domacej FVE. Nebude moct byt nabijanie extremne drahsie ako doma. Kdezto benzin si nikto doma nevyrobi a musime platit co si na pumpe zan zapytaju.

 2. Pravdepodobnosť, že ceny elektriny a energií budú len rásť je veľmi vysoká. Green deal a teda energetický obrat s tým aj počita. Potom bude návratnosť vynikajúca a to až dovtedy, keď uvrhnú väčšinu ľudí do ekonomickej a energetickej biedy. Potom už nebude z čoho dotovať a nebude ani žiadna návratnosť na tie ich zelené nezmysly. Ak zakážu fosilné zdroje, ktoré sú nevyhnutné na výrobu hliníka, železa, medi atd., a tie sú zase nevyhnutné na výrobu fotovoltaických panelov, veterných elektrárni, elektomobilov atd., tak čo nastane? Netreba byť prorokom, aby sme nevedeli, čo sa nastane. Nasleduje opačný efekt, aký chce Green deal dosiahnúť. Po svete sa budú šíriť výpadky el. energie, chaos, nepokoje, drahota a nedostatok potravín atd. Ľudia budú spaľovať čokoľvek, aby nezmrzli a nejako prežili.

  • Vcelku distopický pohľad na svet.

   Osobne som presvedčený, že k tomu nedôjde. Nie je v záujme politikov viesť chudákov. O dosť lepšie im vyhovuje dobre zabezpečená populácia, ktorá sa dá skásnuť.

   • Praveze, stat robi co ma nariadene, ano lepsie je pre stat viest zaviskych ludi ale s trochu peniazmi,aby ich mohli kasirovat.. Lenze elita ma ine umysli.. Verte ze nastane chudoba za par rokov aku nezanili ani nasi dedovia

 3. Myslieť si že 8 miliárd ľudí prežije bez fosílnych zdrojov energie je bláznovstvom. Naakumulovať množstvo zelenej energie, ktoré je potrebné v období, keď slnko nesvieti a vietor nefúka je taktiež bláznovstvom. Čím budú lepšie batérie a bude sa dať rýchlejšie nabíjať, tým je to horšie pre sieť a jej stabilitu. Výstavba nových sietí trvá desaťročia a sú potrebné obrovské množstvá kovov, ako meď, hliník, železo atd. ktoré bez fosílnych zdrojov nie je možné v takomto množstve a lacno produkovať. Kto sa len trošku zaujímal o fyziku, tak vie, že vodík je nezmyslom. Voľný sa nevyskytuje. Jeho zelená výroba je astronomicky drahá, ako aj skladovanie a preprava. Sú to utopistické sny zelených bláznov a veľa ľudí im naletelo. Preto pre nich bude zobudenie do reality o to bolestnejšie. Už sa to začína diať a prejavuje sa to na neustálom raste el. energie.

  • Možností je mnoho. Kľudne to môže skončiť tak, že 9-10 mesiacov vykryje vietor s fotovoltaikov a chýbajúce 2-3 mesiace potiahne uskladnený bioplyn/vodík/zemný plyn a pod.

   Plus netreba zabúdať na jadro, minimálne to postavené a rozostavané.

   Pri rýchlosti ako sa svet okolo nás mení, je nutné mať myseľ otvorenú, inak budeme mať vždy pocit, že všetci okolo nás sú debili len my sme najmúdrejší. Čo zasa bude tvoriť zbytočné pnutie v spoločnosti.

 4. Neviem, či niekto o tom písal, ale minulý rok bola správa, že nechýbalo veľa a celá rozvodná sieť strednej Európy (vrátane SK) by spadla/vypla sa(kvôli tomu, že zelenej elektriny sa vyrobilo málo, zachránil nás náš sused rakusko) … a neviem, či si to niekto uvedomuje, ale spätné nahodenie, po celej Európe, musí byť koordinované, to nie je, ako spadnutý istič vo vašej rozvodnej skrini.. Takéto znovu zapnutie bude trvať 1-2 týždne… Čiže ak niekto nevie čo je to blackout (pravdepodobne Matovič tiež nevie), tak potom uvidia ludia, kam to všetko smeruje….

  • Iróniou je, že tieto blackouty hrozili práve v ultrabohatých štátoch ako Kalifornia, Nemecko a podobne. Nie je to teda z nedostatku peňazí, ale z extrémnej politickej hlúposti. Nevzdelaní agresívni politici ostrakizujú odborníkov. Táto hlúposť politikov sa šíri ako mor po celom svete.

   Základná myšlienka Green Dealu je dobrá. Aktuálne prevedenie sebevražedné, ako pri ruskej rulete.

   Všimnite si, že aktuálne nikto na svete nemá ani trocha reálnu ekologicky/ekonomicky udržateľnú technológiu na dlhodobé uskladnenie energie. Tá by musela byť pod 15€ na jeden rok za uskladnenie 1kWh.
   Pre predstavu priemerná domácnosť by musela ročnú energiu uskladniť v 145 Tesla S batériách (ide o extrémne zjednodušený príklad).

   • Neviem ktoré S-ko myslíte, ale ak 100 kWh…
    Vo vašom prirovnaní to vychádza na 14 500 kWh ako priemernú ročnú spotrebu elektriny v domácnosti.
    Podľa toho čo som narychle dohladal, je približne spotreba elektriny pre 4-clennu rodinu na Slovensku cca 2 200 kWh za rok. [1]

    1: …siea.sk/bezplatne-poradenstvo/publikacie-a-prezentacie/ako-znizit-spotrebu-elektriny-v-domacnosti…

   • Aj tie najkrajšie myšlienky stroskotajú na realite tohoto sveta. To, čo sa deje v bohatých štátoch, ako je Nemecko, je bublina, ktorá spľasne vtedy, keď aj okolité štáty budú chcieť takto zeleno rozmýšľať a žiť. Kto bude potom stabilizovať ich neustále destabilizovanú sieť a to bez okolitých štátov jednoducho nejde. Práve okolité štáty stabilizujú aj Nemeckú sieť práve tou špinavou el. energiou.

    Nemci to veľmi dobre vedia, čo budú musieť vytrpieť pri energetickom obrate. Sú bohatí, tak si to vraj môžu dovoliť a ísť ostaným príkladom a to až do konca. Oni počítajú aj s výpadkami el. energie a vysokými cenami. Lenže sieť v EU je prepojená a to čo stvárajú Nemci sa prejaví aj v ostatných chudobnejších štátoch, ktorých ľudia si nebudú môcť dovoliť platiť astronomické ceny za energie a mať kvôli ním nestabilnú sieť.

    Tento rok sa bude lámať chlieb!

  • Poprosím zdroj na informáciu o spomenutom tesnom blackoute. Veľmi pochybujem, že zrovna sieť v strednej Európe by mohla vypadnúť kvôli OZE, keď v strednej Európe nemáme skoro žiadne OZE zdroje.
   Taktiež poprosím zdroj s informáciou o spätnom nahodení siete za 1-2 týždne. Zaujímavé, asi aj reálne, rád by som sa dočítal viac.

   • Podľa priloženého linku za tesným blackoutom neboli OZE.

    …uractiv.sk/section/energetika/news/za-hroziaci-blackout-obnovitelne-zdroje-nemozu-zhodnu-sa-odbornic…

   • kolega nižšie ti poslal link, ale nepíšu to tam tak priamo, pretože nemôžu očierňovať zelenú energiu… ja som to videl v telke náhodou, neviem ktorá to bola stanica… a čo sa týka tých 1-2 týždňov – to vychádza z podstaty velkej rozvodnej siete a jej prepojenia z ostatnymi krajinami medzi sebou.. odporucam citat odborne knihy o problematike generovania elektrickej energie a jej rozvadzania až do domov a firiem…

Pridajte komentár