Vo Vysokých Tatrách pribudne 10 nových nabíjacích staníc

1

Mesto Vysoké Tatry eviduje dopyt po nabíjacích staniciach pre elektromobily. Preto sa chystá vybudovať až 10 nových. Využije pritom aj štátne dotácie na rozvoj nabíjacej infraštruktúry.

Počet elektromobilov, ako aj plug-in hybridov na cestách neustále rastie, čomu musí zodpovedať aj nabíjacia infraštruktúra. Na Slovensku máme zo štatistického hľadiska pomerne dosť nabíjacích staníc, vzhľadom na počet nabíjateľných vozidiel.

Ich pokrytie v rámci Slovenska je však dosť nerovnomerné. Najviac z nich sa nachádza na západnom Slovensku, a to najmä v Bratislave a okolí. V mnohých lokalitách pritom nie sú žiadne alebo ich je nedostatok.

Môžeme predpokladať, že v meste Vysoké Tatry a okolí nenájdeme asi veľa domácich elektromobilov či plug-in hybridov, v tomto prípade však treba prispôsobiť nabíjaciu infraštruktúru turizmu. Veď určite čoraz viac návštevníkov, a to nielen zo Slovenska, prichádza na do Tatier na elektrických vozidlách.

A preto by mal byť prispôsobený ich počet turistickej špičke. Veď elektromobily sa bez nich nezaobídu a nemožnosť nabíjania môže odradiť existujúcich návštevníkov od ďalšej návštevy, či nových návštevníkov od svojho prvého výletu či dovolenky vo Vysokých Tatrách. A podpora týchto vozidiel by mala byť samozrejme prioritou aj vzhľadom k ich environmentálnemu prínosu.

3 „dotované“ a 7 od ZSE

Nevyhnutnosť budovania nabíjacích staníc v tejto lokalite si uvedomilo už aj mesto Vysoké Tatry, ktoré doplní terajšie nie moc rozšírené možnosti nabíjania, prevažne v rámci hotelov, o 10 nových nabíjacích staníc, informuje portál Venergetike. Na 3 z nich pritom využije dotačnú výzvu Ministerstva hospodárstva SR (MH SR).

Je tak jasné, že pôjde o AC nabíjacie stanice, ktoré budú obsahovať minimálne 2 nabíjacie zásuvky Type 2 alebo 2 nabíjacie konektory Type 2, resp. ich kombináciu. Výstupný výkon každého nabíjacieho bodu pritom bude dosahovať aspoň 11 kW (toto sú technické podmienky pre získanie dotácie).

Veríme však, že v rámci druhého projektu, ktorý prinesie zrejme zvyšných 7 nabíjacích staníc, sa dočkáme DC rýchlonabíjačiek. S ich výstavbou pritom pomôže spoločnosť ZSE. Čo sa týka umiestnenia, 3 nabíjačky by mali vyrásť v Tatranskej Lomnici, 2 v Starom Smokovci a 5 v Novom Smokovci. Veríme, že to nie je všetko a k iniciatíve mesta sa pridajú aj ďalšie tamojšie hotely a iné zariadenia.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: OregonDOT/Flickr

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Podiel áut s alternatívnym pohonom vyrobených na Slovensku prudko stúpol
Podarí sa vybudovať slovenskú národnú sieť nabíjacích staníc na 3. pokus?
Zelené „ŠPZ-ky“ pre elektomobily idú na schválenie. Prinesú výhody

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár