Slovnaft spustil prvú nabíjačku pre elektromobily. Ďalšie sú na ceste

4

Spoločnosť Slovnaft spustila svoju prvú nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Nachádza sa v priestoroch jej servisného centra na Prístavnej ulici v Bratislave. Do konca roka pritom plánuje inštaláciu ďalších štyroch nabíjačiek. A to nie je všetko.

Dnes už nie je ničím výnimočným, že sa ropné spoločnosti angažujú v oblasti elektromobility. Uvedomujú si totiž, kam smeruje automobilový priemysel, a tak si chcú zabezpečiť „živobytie“ aj do budúcnosti. Jedným z príkladov je napríklad gigant Shell, ktorý minulý rok začal s budovaním nabíjacích staníc pre elektromobily v rámci svojich „čerpačiek“.

K podobnému kroku aktuálne pristúpila aj spoločnosť Slovnaft, ktorá v rámci veľkého medzinárodného projektu NEXT-E vybuduje do konca roka celkovo 5 nabíjacích staníc. Prvá z nich je pritom už v prevádzke, a to v rámci jej bratislavského servisného strediska. Zvyšné 4 vyrastú pri čerpacích staniciach siete Slovnaft.

nabijacie stanice slovnaft next-e

Zdroj: Slovnaft

Nabíjanie je zatiaľ bezplatné

Bratislavská nabíjačka disponuje nabíjacími konektormi CCS (50 kW DC), CHAdeMO (50 kW DC) a Type 2 (22 kW AC). V rámci stanice sú k dispozícii 2 vyhradené parkovacie miesta, označené zelenou farbou a symbolom zástrčky. Nabíjanie na tejto stanici je aktuálne dostupné zdarma.

Bezproblémové cestovanie elektromobilom do Chorvátska

Ako sme už spomínali, nabíjacie stanice Slovnaft, sú súčasťou medzinárodného projektu NEXT-E. V rámci neho sa vybuduje celkovo 222 rýchlo a 30 ultra nabíjačiek v 6 krajinách strednej a východnej Európy. Cieľom je vybudovanie nabíjacej siete, ktorá umožní bezproblémové cestovanie elektromobilom naprieč Českom Slovenskom, Maďarskom, Rumunskom, Slovinskom a Chorvátskom. Takže cestovanie na dovolenku do Chorvátska by nemalo byť problémom ani pre elektromobilistov.

Ďalších 20 slovenských nabíjačiek na „ceste“

Na Slovensku sa v rámci projektu NEXT-E vybuduje celkovo 25 nabíjacích staníc. Z toho bude 18 rýchlonabíjačiek (okolo 50 kW) a 7 ultranabíjačiek (150 – 350 kW). To znamená, že okrem spomínaných 5 nabíjačiek od Slovnaftu, sa dočkáme ďalších 20 nabíjacích staníc.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Pri slovenských McDonaldoch vyrastie 18 nabíjacích staníc. Prvá už v prevádzke
Alza buduje v SR sieť nabíjacích staníc pre elektromobily. Prvá je už v prevádzke
Projekt CEUC prinesie Slovensku osem 350 kW nabíjacích staníc | MAPA

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Slovnaft

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

Pridajte komentár