E-mobilita v SR: Laboratórium mobility či povinné budovanie nabíjačiek

0

Posledné obdobie bolo v znamení viacerých noviniek, ktoré sa týkajú elektromobility na Slovensku. Novela zákona prinesie povinnosť budovania nabíjacích staníc pri výstavbe či rekonštrukcii budov, SEVA chce Mobility Lab a ÚVO chystá metodiku pre obstarávanie elektromobilov.

Vláda včera chválila návrh novely zákona, ktorý hovorí o povinnosti budovania nabíjacích staníc v rámci nových či významne obnovených budov, informuje portál vEnergetike. Novelu vypracovalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR, pričom tá vychádza zo smernice EÚ.

V rámci nebytových budov sa to bude vzťahovať na tie, ktoré majú viac ako 10 parkovacích miest, pričom budú musieť poskytovať minimálne 1 nabíjaciu stanicu. Taktiež budú musieť byť vybavené infraštruktúrou pre budúce dovybavenie aspoň 1 z 5 parkovacích miest nabíjacou stanicou.

Takúto predprípravu budú musieť mať aj bytové budovy s parkoviskom pre viac ako 10 vozidiel. Každá budova s viac ako 20 parkovacími miestami bude musieť byť od 1. januára 2025 vybavená nabíjacou stanicou pre elektromobily a plug-in hybridy. Spomínaná novela by mala nadobudnúť platnosť 10. marca 2020.

Výnimky

Novela však počíta aj s výnimkami. Spomínané povinnosti sa nebudú vzťahovať na nebytové budovy, v rámci ktorých bola podaná žiadosť o stavebné povolenie do 10. marca 2021. A ani na významne obnovované budovy, v rámci ktorých by náklady na budovanie nabíjačiek a prípravnej infraštruktúry presiahli 7 % nákladov. Za nabíjaciu stanicu by sa pritom mohlo považovať aj zriadenie zásuvky, ktorá umožní nabíjanie vozidiel.

Mobility Lab

Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) aktuálne informuje, že spoločne s Civitta Slovakia – Neulogy a Petrom Kolesárom navrhujú „zriadenie špecializovaného Mobility Lab-u s účasťou hlavných aktérov v modernej mobilite.“

Ten by mal priniesť Slovensku konkurencieschopnosť v oblasti automobilového priemyslu, vrátane elektromobility a autonómnych vozidiel. Hlavné úlohy Mobility Lab-u nájdete na nasledujúcom obrázku. SEVA dodáva, že bude intenzívne pracovať na presadení tohto zámeru. Držíme jej pritom palce.

mobility lab seva

Zdroj: SEVA/Facebook

ÚVO obstaráva elektromobil a chystá metodiku

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) plánuje podľa TA3 nákup elektromobilu pre vlastné potreby. Tento proces mu tiež umožní vypracovať metodiku, ktorá bude nápomocná pri obstarávaní elektrických vozidiel v rámci štátnych inštitúcií a samospráv.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie (Mercedes-Benz EQC): Mercedes-Benz

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dotácie na podporu eko-vozidiel v SR budú fungovať zrejme inak
Slovenský InoBat pracuje na batériovom centre a vodíkových technológiách
Slovenský Ejoin predstavil nabíjaciu stanicu so skenerom evidenčných čísel vozidiel

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár