Na Slovensku sa vybuduje 123 nabíjacích staníc s výkonom 150 a 350 kW

5

Veľký európsky projekt EXPAND-E prinesie veľký počet výkonných nabíjacích staníc pre elektromobily naprieč 22 krajinami. Na Slovensku sa vďaka nemu vybuduje celkovo 123 nabíjačiek, v drvivej väčšine s výkonom 150 kW. A to v rámci 31 lokalít, informuje zainteresovaná spoločnosť GreenWay.

Konzorcium 6 spoločností na čele s GreenWay a Ionity bude projekt EXPAND-E realizovať tri roky. Výsledkom bude rozšírenie existujúcej infraštruktúry na európsku vysokorýchlostnú nabíjaciu sieť pre elektrické vozidlá tiahnucu sa cez 22 členských štátov EÚ – od Baltského mora k Stredozemnému a od Čierneho mora k Atlantickému oceánu, pozdĺž tzv. transeurópskeho koridoru TEN-T .

Nabíjacie huby s nabíjačkami s výkonom 150 až 350 kW doplnia miesta s chýbajúcou infraštruktúrou na 400 lokalitách s celkovo 2 000 nabíjacími bodmi. A niektoré nabíjacie huby budú určené pre nákladnú elektrickú dopravu.

Na Slovensku celkovo 123 nabíjačiek

Na Slovensku GreenWay postaví 120 nabíjacích bodov s výkonom 150 kW pre osobné elektromobily a úžitkové vozidlá a tri nabíjacie body s výkonom 350 kW pre ťažké úžitkové vozidlá. Celkovo v rámci 31 lokalít. Všetky lokality budú vybudované ako nabíjacie huby s viacerými vysokorýchlostnými nabíjačkami.

Nabíjacie stanice pre ťažké úžitkové vozidlá budú vybudované na troch lokalitách s celkovým rozpätím presahujúcim 300 km – od hraníc s Českou republikou cez stredné Slovensko smerom ku Košiciam. Všetky nabíjacie stanice budú verejne prístupné 24 hodín denne, 7 dní v týždni, budú podporovať roaming a štandardné spôsoby platby.

Konzorcium projektu EXPAND-E (EXpanding Performance and Network Density – Electric) tvorí šesť spoločností: GreenWay, IONITY, Renovatio, K-Auto, Fortisis a Grid Telecom. Projekt pozostáva z dvoch častí – EXPAND-E General a EXPAND-E Cohesion a celková suma podpory udelená Európskou výkonnou agentúrou pre klímu, infraštruktúru a životné prostredie (CINEA) predstavuje 69,11 mil. €. Podpora bola udelená v rámci ostatného kola financovania ekologickej dopravnej infraštruktúry pozdĺž transeurópskej dopravnej siete (TEN-T).

Zdroj: tlačová správa (Greenway)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Akčný plán pre rozvoj elektromobility na Slovensku je vypracovaný, uvádza MH SR
EÚ chce férové, cenovo dostupné nabíjanie a nabíjačky každých 60 km
Hlasujte, kde majú vyrásť nové nabíjacie stanice Tesla Supercharger

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

5 komentárov

  1. Mám pocit, že 150 kW nabíjačky budú o 3 až 5 rokov patriť k tým slabším v sieti, a 350 kW budú „slušný“ štandard! Všetko závisí od toho, ako sa za ten istý čas bude dariť vývoju „hustejších a rýchlejších“ batérií. No čo, aj to je lepšie ako nič ! 🙂 ….

      • Práve parkoviská sú ideálnym miestom pre dobíjanie, nakoľko tam automobil je niekoľko desiatok minút „odložený“/zaparkovaný. Vonkajšie parkoviská s obrovskými otvorenými plochami by mohli byť doplnené o prekrytie s osadenými panelmi a časť energie pre dobíjanie si vyrobiť na mieste spotreby.

  2. Možno by aj 150kW stačilo, keby nabíjací výkon bol do 80% kapacity batérie 150kW. Aktualne nabíjacia krivka u viacerých áut rýchlo padá.

  3. Ešte nejaké elektromobily k tým nabíjačkám aby na Slovensko dodali, za tie 50-tisícové ceny sa emobilita nerozbehne. Hlavne že automobilky majú miliardové zisky a vyplácajú riaditeľom 400 mil. odstupné.

Pridajte komentár