V EÚ vznikne ďalších 2 000 nabíjacích bodov. Týka sa to aj Slovenska

4

Dostatočná nabíjacia infraštruktúra je nevyhnutná pre prechod k trvalo udržateľnej mobilite, o čo sa snaží aj EÚ. Tá pritom iniciuje opatrenia, ktoré zásadným spôsobom rozširujú aj nabíjacie stanice pre elektromobily. A tiež podporuje projekty, ktoré prinesú množstvo nabíjačiek aj na Slovensko.  A aktuálne EÚ oznámila podporu ďalších projektov, ktoré zabezpečia okolo 2 000 nových nabíjacích bodov.

Ako vieme, EÚ chce od roku 2035 zakázať predaj nových automobilov, ktoré majú iný ako bezemisný pohon. Aby to bolo možné, je potrebné vybudovať infraštruktúru pre vozidlá s alternatívnym druhom pohonu v nevyhnutnom rozsahu.

Napríklad v októbri minulého roka bol na pôde Európskej únie prijatý návrh, ktorý by mal významne podporiť a rozšíriť aj nabíjacie infraštruktúru. Medzi jeho ciele patrí zabezpečenie nabíjacích staníc pre osobné elektromobily každých 60 km pozdĺž hlavných ciest v rámci EÚ. A to do roku 2026. V prípade elektrických nákladných áut a autobusov sa to bude vzťahovať na cestnú sieť TEN-T.

A aktuálne Európska komisia (EK) informuje, že sumou takmer 189 mil. € podporí 26 projektov, ktoré sa zameriavajú na dopravnú infraštruktúru pre udržateľné formy dopravy (čaká sa pritom už len na formálne schválenie). A to v rámci programu Connecting Europe Facility (CEF).

Tieto projekty sa zameriavajú nielen na nabíjacie stanice pre elektromobily, ale aj vodíkové čerpacie stanice (63 ks) pre osobné a nákladné vozidlá, ako aj autobusy a tiež elektrifikáciu pozemných služieb na letiskách (4 projekty). Čo sa týka nabíjacej infraštruktúry, vznikne cca 2 000 nových nabíjacích bodov pozdĺž európskej cestnej siete TEN-T.

Profitovať bude aj Slovensko

Z aktuálne schválených projektov sa týka Slovenska jeden. Ide o rumunský projekt, ktorý má na starosti spoločnosť OMV. V rámci neho vznikne 408 nabíjacích bodov s výkonom 150 kW v 98 existujúcich lokalitách pozdĺž siete TEN-T, ktorá prechádza Rumunskom, Maďarskom a SR.

A vďaka programu CEF a ďalšiemu podporenému projektu EXPAND-E u nás vznikne aj 120 nabíjacích bodov s výkonom 150 kW pre osobné elektromobily a úžitkové vozidlá a 3 nabíjacie body s výkonom 350 kW pre ťažké úžitkové vozidlá. Celkovo v rámci 31 lokalít. Všetky lokality budú vybudované ako nabíjacie huby s viacerými rýchlonabíjačkami.

Tento projekt by mal byť súčasťou skoršej výzvy CEF, keďže v rámci neho vznikne celkovo 2 000 nabíjacích bodov (rovnako ako v prípade aktuálne oznámených projektov) v 400 lokalitách naprieč 22 krajinami EÚ – od Baltského mora k Stredozemnému a od Čierneho mora k Atlantickému oceánu, pozdĺž tzv. transeurópskeho koridoru TEN-T.

Aktuálne oznámená podpora je tak len jednou z mnohých. V rámci nasledujúcich výziev môžeme očakávať ďalšie množstvo podporených projektov, ktoré prinesú množstvo nabíjacích staníc pre elektromobily. Pre obdobie 2021 až 2027 je pritom v rámci programu CEF vyčlenených 25,8 mld. € na spolufinancovanie projektov pre podporu dopravnej siete TEN-T. V rámci Slovenska je kľúčovou trasa „Bratislava – Žilina“, ktorá sa napája na Poľsko, Česko, Rakúsko, Maďarsko a zdá sa, že sa počíta aj s Ukrajinou.

tent-t mapa

Mapa TEN-T. Zdroj: EK

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Aktuálny počet nabíjacích lokalít a bodov v SR a ich rozdelenie na základe výkonu či kraja. A množstvo nových je na ceste
Súčasťou návrhu pre rozvoj elektromobility v SR sú aj dotácie, výhody pre majiteľov e-áut či právo na nabíjací bod
EÚ chce férové, cenovo dostupné nabíjanie a nabíjačky každých 60 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

Pridajte komentár