Do pol roka pribudne na Slovensku minimálne 241 nových nabíjacích bodov pre e-autá

8

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky (MH SR) informuje, že schválilo ďalšie žiadosti v rámci dotačnej výzvy na podporu budovania nabíjacích staníc pre elektromobily a plug-in hybridy. Dodáva pritom, že vďaka tomu sa do 6 mesiacov dočkáme 241 nových nabíjacích bodov. A to nie je v tomto smere ani zďaleka všetko.

MH SR aktuálne rieši druhú dotačnú výzvu na podporu nabíjacej infraštruktúry pre automobily. Tá prvá bola vyhlásená v roku 2019, pričom v rámci nej boli celkovou sumou 350 000 € podporené projekty v rámci 70 slovenských miest a obcí.

Druhá dotačná výzva bola vyhlásená 2. septembra 2020 a žiadosti bolo možné predkladať do 31. decembra 2020. V rámci nej bolo vyčlenených 650 000 €, pričom o dotácie mohli okrem samospráv žiadať aj podnikatelia.

Obce, vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie mohli získať dotáciu vo výške 95 % sumy potrebnej na svoj projekt. Pre podnikateľov bola percentuálna výška dotácie stanovená na 50 %. V závislosti od projektu mohla samospráva získať maximálnu finančnú dotáciu 18 000 € a podnikatelia až 36 000 €.

Aktuálne schválené žiadosti

Aktuálne MH SR informuje, že schválilo 75 žiadostí, ktoré podporí celkovou sumou 647 000 €. Vďaka tomu má na Slovensku do pol roka vyrásť 198 AC nabíjacích bodov a 43 DC rýchlonabíjacích bodov. Subjekty, ktorých žiadosti boli schválené, nájdete na podstránke MH SR, pričom na základe zverejneného dokumentu je jasné, v ktorých mestách a obciach vznikne množstvo z nich.

Sieť sa bude rozrastať aj naďalej

Podľa MH SR je na Slovensku aktuálne viac ako 200 DC nabíjacích staníc a okolo 600 AC nabíjacích staníc. A táto sieť sa bude rozširovať aj naďalej. Nielen vďaka spomínanej dotačnej výzve, ale aj Plánu obnovy. Ten má pritom podporiť vznik viac ako 2 600 AC nabíjacích staníc (v rámci podpory miest a podnikateľov), 500 rýchlonabíjacích staníc (v rámci podpory miest a podnikateľov) a 228 ultrarýchlych nabíjacích staníc (v rámci diaľnic), a to do polovice roka 2026.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lidl podstatne rozšíri svoju bezplatnú sieť nabíjacích staníc na Slovensku
Slováci môžu očakávať komunitné „bytovkové“ nabíjanie vďaka Greenway
Tesla potvrdila, že ďalší slovenský Supercharger sa chystá vybudovať v Trenčíne

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

8 komentárov

  1. Myslím si, že tak ako Enrico Fermi v známej historke vyriešil potrebný počet ladičov pián v Chicagu, je možné dnes relatívne ľahko vyriešiť potrebný počet nabíjacích staníc a bodov v súvislosti s nárastom počtu PHEV a BEV v čase a priestore. Ťažšie bude zariadiť realizáciu ….. (Komplex rôznych možných a nemožný problémov, ako pri všetkých ostatných investíciách.)

    • Dediny asi nebudú taký problém s AC nabíjačkami, na dedinách je dosť prípojok na cirkulár, a teda aj pre vlastné Wallboxy, a starosta postaví zo dve – tri pred krčmou, radnicou a kostolom, a má „vymaľované“!!!

      Mestské sídliska s „mrakodrapmi“, to bude tvrdší oriešok! ….

  2. Pokial na tych dotovanych obecnych/mestskych AC nabijackach budu ceny za kwh pomaly ako za DC u operatorov, tak ich stvaju zbytocne, resp. len pre zbludilich turistov a zufalcov v nudzi.
    Mi to pride ze im ide o to aby im ich ludia uzivanim velmi neopotrebovali. 🙂

Pridajte komentár