5 automobiliek spoločne vybuduje v EÚ sieť 400 nabíjacích staníc

3

Automobilky BMW, Audi, Porsche, Mercedes a Ford oznámili spoluprácu, ktorej cieľom je vybudovanie siete ultra-rýchlych nabíjacích staníc. Už prvá fáza projektu počíta so 400 stanicami, realizovanými v rámci celej EÚ. Projekt sa spustí už na budúci rok.

Zdá sa, že automobilky o podpore elektromobility nielen hovoria, ale už konečne začínajú aj konať. Spoločný „podnik“ automobiliek BMW, Audi, Porsche, Mercedes a Ford môže byť tomu príkladom. Nabíjacie stanice vybuduje samostatná „joint venture“ spoločnosť, ktorá ich bude aj prevádzkovať. Nabíjačky budú disponovať extrémnym výkonom 350 kW, pri výtupnom napätí 800V. Rýchlosť nabíjania by sa mala pohybovať na úrovni 900 km/h. Tzn. že elektromobil s dojazdom 300 km sa nabije za 20 minút. Pre ilustráciu pripomíname, že najnovšia generácia najvýkonnejších nabíjacích staníc Tesla Supercharger má výkon 145 kW pri 480V.

DOPLNENÉ! Nová generácia nabíjačiek Tesla Supercharger by mohla priniesť plné nabitie za 5 až 10 minút

nabijacia stanica tesla supercharger

Nabíjacia stanica Tesla Supercharger, Zdroj: Tesla Motors

SÚVISIACE ČLÁNKY: Porovnávací test kompaktných elektromobilov: BMW i3, VW e-Golf, Nissan Leaf a Hyundai Ioniq

Kompatibilita staníc s elektromobilmi Tesla

Každá stanica bude pozostávať z 5 samostatných nabíjacích „kioskov“Tri z nich budú schopné nabíjať jednosmerným prúdom (DC) a dva striedavým (AC). Všetky budú vybavené konektorom CCS (Combined Charging System). To znamená, že súčasné modely Tesla nebudú natívne kompatibilné s týmito nabíjacími stanicami, pretože ich nabíjací port je typu Type 2 („Mennekes“). Všetko však môže vyriešiť prípadná redukcia, tak ako v prípade CHAdeMo staníc.

Ohľadom pripravovaného elektromobilu Tesla Model 3 sa špekuluje, že európska verzia by mala byť kompatibilná s pripravovanými ultra-rýchlymi nabíjačkami. Tesla Motors je údajne v spojení s iniciatívou VW Group pod taktovkou Porsche. A práve Porsche v minulosti potvrdilo, že ich pôvodne zamýšľaná sieť nabíjacích staníc bude kompatibilná s elektromobilmi Tesla. Necháme sa prekvapiť.

Ďalšia fáza joint venture projektu piatich automobiliek počíta s vybudovaním „tisícok“ nabíjacích staníc v celej Európe do roku 2020. Informácie o nákladoch a financovaní zatiaľ nie sú známe. Môžeme však predpokladať, že rovnako ako v prípade podobného projektu Ultra-E, prispeje aj Európska únia. Pripomíname, že projekt Ultra-E počíta s realizáciou rovnako výkonných nabíjacích staníc (350 kW), popri najdôležitejších európskych cestách, tzv. TEN-T. Má tak vzniknúť 25 staníc, a to v rámci aliancie automobiliek BMW, Audi a Renault.

Zdroje: electrek.co, TS a redakcia TM. Zdroj titulného obrázka: BMW

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |